Aydınlanma'nın uluslararası ilişkiler disiplinine etkileri
The effects of enlightenment on the discipline of international relations
- Tez No: 471208
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Avrupa'da ortaya çıkan, felsefi, kültürel, siyasi ve toplumsal biçimlere yeni bir bakış açısı getiren Aydınlanma yaklaşımının Uluslararası İlişkiler disiplini üzerine etkisini incelemektedir. Aydınlanma her şeyin ölçütünün akıl olduğu bir dönemdir. Genel-geçer, aşkın doğrulara akıl yoluyla ulaşılabileceği düşüncesidir. Evrensel doğruların topluma uyarlanma çabaları, sosyal bilimlere pozitivist felsefe yoluyla yansımıştır. Bu çalışmada ortaya çıkan temel bulgulardan birisi, Aydınlanmacı pozitivist bilim anlayışının Uluslararası İlişkiler disiplinini kurduğu ve sonraki dönemde etkisi altında tuttuğu sonucudur. Aydınlanmacı dönüşümün ortaya çıkardığı siyasi, ekonomik ve teknolojik dönüşümler; egemenlik, anarşi, güvenlik, hukuk devleti, liberal sözleşmeci toplumsal yapı ve pozitivist belirlenimci ulus üstü ilişki modelleri gibi kavramları üretmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of the Enlightenment approach, which has emerged in Europe and brings a new perspective on philosophical, cultural, political and social forms, on International Relations theories. Enlightenment is a period in which wisdom is criteria of everything. It has universal consent and it is the thought of that the love can reach truths via wisdom. It is generally thought that transcendental truths can be reached through searching for a reason. The efforts of adaptation of universal truths to the community has been reflected to the social sciences via posivist philosophy. One of the main findings revealed in this study is that the enghligtened posivist science understanding has established international relations discipline, and this understanding has kept it under infuence in later period. Another finding revealed in this study is that political, economic and technological transformations emerged by enlightened transformation produces concepts such as liberal contractarian social structure and posivist determinist supra-national relation models.