New challenges after Covid-19 and Türkiye's response
Covid-19 sonrası yeni zorluklar ve Türkiye'nin cevabı
  1. Tez No: 794645
  2. Yazar: EMRE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Her çağın, Dünya düzenini şekillendirmede rol almış farklı olguları vardır. Orta Çağ'da Dünya düzenini şekillendiren en önemli olgulardan biri din savaşlarıydı. Aydınlanma Çağı'nda bilimdi. 19. ve 20. yüzyıllarda yükselen milliyetçilikti. Günümüzde ise, başta iletişim (özellikle internet) ve ulaşım alanında yaşanan gelişmelerle birlikte küreselleşme olgusu ön plana çıkmaktadır. Bu olgunun avantaj ve dezavantajları, özellikle Covid-19 pandemisi ile önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. Yeni bir Dünya düzeninin eşiğinde olup olmadığımız gerek akademisyenlerin, araştırmacıların, strateji uzmanlarının ve karar vericilerin gündemindedir. Bu hususta ABD'nin Başkanı Joe Biden, yeni bir Dünya düzeninin şekilleneceğini ve bu yeni Dünya düzenine ABD'nin liderlik etmesi gerektiğini söylemiştir. Pandemi ortaya çıktığında, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Başkanı Xi Jinping, bundan böyle uluslararası topluluğun, insanlığı tek bir topluluk halinde görmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Dünya düzeninin pandemi sonrası eskisi gibi olmayacağını, devlet kavramının günümüz ihtiyaçlarına göre yeniden şekilleneceğini vurgulamıştır. Bu çalışma, geçmiş dönemlerdeki Dünya düzenlerini incelemekte, günümüzün değişiminin yönünü açıklamaya çalışmaktadır. Türkiye'nin yeni ekonomik ve politik paradigmalarının sebepleri ve günümüz konjonktürüne adapte olma biçimi analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Every age has its own phenomenon that shape the world order. In the medieval period, it was religion. In the enlightenment, it was science. In the nineteenth and twentieth centuries, it was the rise of nationalism. In our age, developments in communication (most notably the internet) and transportation make globalization a critical concept. Especially with the Covid-19 pandemic, the advantages and disadvantages of globalization have become a hot topic. Whether or not we are on the verge of a new world order is on the agenda of academicians, researchers, strategy experts and policymakers. The President of the USA, Joe Biden, said that there's going to be a new world order and his country has to lead it. When the pandemic broke out, Chinese President Xi Jinping highlighted that from now on, the international community has to see humanity as one community. Also, Türkiye's President, Recep Tayyip Erdoğan, emphasized that the world order will not be the same after the pandemic and the notion of state will evolve accordingly to today's needs. This study tries to explain different world orders in the past and the direction of the change in today's world. The reasons behind Türkiye's new economic and political paradigms and the way it adapts to today's conjuncture are analysed.