Mahkeme kararları ışığında Türk Hukukunda kamulaştırmasız el atma sorunu
The issue of confiscating without expropriating in Turkish Law in the light of court decisions
  1. Tez No: 471270
  2. Yazar: REYHAN YILDIRIM ATAKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kamulaştırmasız el atma, Türk hukukunda nüfus artışı ve alt yapı çalışmalarının hızlanması ile birlikte 1950'li yıllarda ortaya çıkan ve günümüze kadar devam ede gelen bir sorundur. Bu çalışmada öncelikle kamulaştırmasız el atma kavramı üzerinde durulacak, yargı kararları ve kanuni düzenlemeler ile şekillenen unsurları açıklanacaktır. Bu açıklamalar ile birlikte hangi hallerin kamulaştırmasız el atma kabul edildiği, hangi hallerin kamulaştırmasız el atma sayılmadığı belirtilecektir. Sorunun kapsam ve öneminin anlaşılmasına yönelik olarak da Türk hukukundaki tarihi gelişimi yargı kararları ve kanuni düzenlemeler ışığında kronolojik sıralama ile ele alınıp incelenecektir. İkinci bölümde ise, kamulaştırmasız el atmaya karşı açılabilecek davalar ayrıntılı bir şekilde ele alınacak, bu açıklamalar yapılır iken en son yürürlükte bulunan kanuni düzenlemeler dikkate alınacaktır. Ayrıca açıklanan davalar neticesinde verilen kesinleşmiş kararlar aleyhine iç hukukta başvurulabilecek kanun yolu olan Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru usulü açıklanacak ve başvuru neticesinde verilmiş bir kısım kararlara yer verilecektir. Sonuç kısmında ise, Türk hukuk tarihinde uzun yıllardır devam eden kamulaştırmasız el atmadan kaynaklanan uyuşmazlıkları azaltmada yararlı olabilecek önerilere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Confiscating without extropriating is a problem that arised in the 1950s in Turkish law, with the increase of the population and acceleration of the infrastructure works. In this study, first of all, the concept of“confiscating without extropriating”will be emphasized and the components of making law and legal regulations will be explained. With these explanations, it will be pointed out which conditions are considered as confiscating without extropriating and which conditions are not considered as confiscating without extropriating. In order to understand the scope and importance of the problem, the historical development in Turkish law will be handled and examined in a chronological order in the light of judicial decisions and legal regulations. In the second part, the cases which can be proceeded against confiscating without extropriating will be dealt with in detail, when these statements are made, the most recent statutory regulations in force will be taken into account. The individual application procedure to the Constitutional Court will be explained also which is the legal remedy that can be applied in domestic law, against the final decisions made on the basis of the cases described in this. And a number of decisions made on the basis of the application will be included. In the conclusion, there will be suggestions which can be useful in decreasing the disputes arising from confiscating without extropriating for many years in Turkish law history.