Yaşlılarda mekan aidiyeti: Yaşlılık ve mekan ilişkisine sosyolojik bakış
Sense of belonging to a place in the old people: A sociological wiev on the relationship between age and space
- Tez No: 471286
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, yaşlı olarak adlandırdığımız 65 yaş ve üstü bireylerin bulundukları mekanla aralarında kurdukları ilişki, bağlılık ve aidiyetlik duygusuna ilişkin sosyolojik bir araştırma niteliği taşımaktadır. Yaşlı bireylerin yaşamlarını geçirdikleri mekana bağlı olma, bulundukları mekanlardan ayrılmak istememe nedenlerinin ne olduğuna dair bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Yaşlılık üzerine çalışmaların geçmişinin yakın tarihlere dayanıyor olması, bu konu üzerine yapılan çalışmaların henüz yeni olması bu konuyu araştırmaya değer kılmıştır. Yaşamın son evresi olan yaşlılık, sağlık standartlarının iyileşmesi ile daha kaliteli geçmekte ve bu kalite standartları ortalama yaşam ömrünün uzamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple, bu konu hakkın da çalışmalar gün geçtikçe giderek artacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, carries a sociological research qualification related to the sense of belonging commitment connection of individuals over 65 who we call as old environment where they exist. It has been tried to find out some indication of why old people don't want to leave the environment where they live and have a attachment to it. Because of a recent history of the studies on senility and because of having newly studies on this subject make this study valuable. Senility which is the last phase of life, passed with quality with the betterment of health standards and this betterments help to increase the lenght of life. For these reasons, studies on this topic will increase day by day.