Klasik dönem Osmanlı sağlık sistemi ve salgın hastalıklar (1300-1600)
Classical Ottoman health system and epidemics (1300-1600)
- Tez No: 471329
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Osmanlı Devleti'nin sağlık kuruluşları Selçuklu Devleti'nin benimsemiş olduğu sistemin devamı niteliğindedir. XIX. Yüzyıla kadar bu şekilde devam etmiş ve vakıflar sayesinde halkın hizmetine sunulmuş, çeşitli sağlık kuruluşları oluşturulmuştur. Bu doğrultuda sağlık sistemi yönetimi ile hekimbaşı önderliğinde hekim, cerrah, kehhâl ve diğer sağlık çalışanları ilgilenmiştir. Dârüşşifaların, bimarhânelerin ve cüzzamhânelerin yanısıra hekim dükkânlarında halkın tedavisi sürdürülmüştür. Diğer bölgelerde olduğu gibi Osmanlı Devleti de binlerce insanın ölümüne yol açan çeşitli salgın hastalıklarla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmanın amacı Osmanlı Devleti'nde XIV.-XVII. Yüzyıllar arasında sağlık sisteminin nasıl olduğu, hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığını anlatmak ve Osmanlı Sağlık sisteminde bir kaynakça denemesi hazırlamaktır.
Özet (Çeviri)
Health institutions of the Ottoman Empire is a continuation of the system adopted by Seljuk State. XIX. Century has continued in this manner until the various health institutions and foundations have been presented to the public has been created thanks. In this regard, under the leadership of chief physician with the health system management physicians, surgeons, and other health care professionals are interested kehhâl. Darüşşifa of, among Bimarhane, Cüzzamhane physician shops and people's treatment was continued. As in other region of Ottoman Empire he was also faced with various epidemics which killed thousands of people. The aim of this study XIV -XVII. of the Ottoman Empire Century is how the health care system, which used to describe methods of treatment and to prepare a bibliography trial in the Ottoman health system.