Klasik Dönem Osmanlı tıbbındaki şerbet,şurup ve macunların değerlendirilmesi
Evoluation of the sherbet, syrup, and paste in Classical Ottoman medicine
  1. Tez No: 978348
  2. Yazar: NAGİHAN ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Klasik Dönem Osmanlı tıbbında önemli bir yere sahip olan şerbet, şurup ve macun türü ilaç formlarının tedavideki işlevlerini, üretim süreçlerini ve bileşen yapılarını incelemektedir. Osmanlı hekimliğinde doğal bitkisel maddelere dayanan bu formüller, dönemin temel tıp kaynakları taranarak, ilgili eserlerdeki formüller içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, söz konusu ilaç formlarının sindirim sistemi bozuklukları, solunum yolu hastalıkları, baş ağrıları, bağışıklık zayıflığı ve genel kuvvetsizlik gibi yaygın şikâyetlerin tedavisinde sistematik biçimde kullanıldığını ortaya koymuştur. Ayrıca bu ilaç formlarının, yapıları gereği koruyucu hekimliğe yönelik işlevler taşıdığı da tespit edilmiştir. Çalışma, bu ilaç formüllerini tedavide kullanılan bitkisel maddelerin etkileri ve mizaca uygunluk ilkesi çerçevesinde analiz ederek, Osmanlı tıbbında teorik bilgi ile pratik uygulamanın nasıl bütünleştiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, bitkisel ilaç hazırlama geleneğinin yalnızca teknik bir süreçten ibaret olmadığını; dönemin sağlık anlayışı ve tıbbi düşüncesine dair önemli ipuçları sunduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca modern fitoterapi yaklaşımlarının tarihsel temellerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the therapeutic functions, production processes, and compositional structures of sherbets, syrups, and pastes, which held significant importance in Classical Period Ottoman medicine. These formulations, based on natural herbal substances, were evaluated through content analysis by surveying major medical sources of the period and analyzing the relevant prescriptions found within them. The findings reveal that these medicinal forms were systematically used in the treatment of common health complaints such as digestive disorders, respiratory illnesses, headaches, weakened immunity, and general fatigue. Additionally, their structural characteristics indicate that they also played a role in preventive medicine. The study further analyzes these formulations within the framework of the medicinal effects of the herbal substances employed and the principle of temperament compatibility, thereby demonstrating how theoretical knowledge and practical application were integrated in Ottoman medical practice. The results show that the tradition of preparing herbal medicines was not merely a technical process but also provided important insights into the medical thought, therapeutic approaches, and overall health culture of the period. Moreover, the study contributes to understanding the historical foundations of modern phytotherapy practices.