Transradiyal ve transfemoral anjiyoplasti uygulamalarının hasta konforu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of transradial and transfemoral angioplasty in terms of patient comfort
- Tez No: 471343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACER ERTEN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kalp Damar Hastalıklarında mortalite oranlarında azalmanın nedenlerinden biri tanı ve tedavide kullanılan invaziv teknik ve girişimlerde önemli bir ilerleme kaydedilmesidir. Bu amaçla en sık kullanılan yöntem perkütan koroner girişimler (PKG)dir. Perkütan koroner girişimlerde kullanılan vasküler yollar femoral ve radial arter girişimleridir. Her iki yöntemin kendilerine özgü avantaj, dezavantaj ve hasta seçim kriterleri vardır. Ancak uygulama kolaylığı ve operatör deneyiminin fazla olmasından dolayı femoral girişim daha çok tercih edilmektedir. Peruktan koroner girişim hastanın yeme/içme durumu, boşaltım fonksiyonu, uyku düzeni, ağrı, yatakta uzun süre kalma, güç kaybı, hissizlik ile ilgili sorunlara neden olarak hasta konforunu etkileyebilir. Sunulan araştırma radial ve femoral anjiyoplasti uygulamalarının hasta konforu üzerindeki etkilerini belirleyerek uygun hemşirelik yaklaşımlarını geliştirebilmek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı olarak planlandı. Çalışma verileri; teknik veri toplama formu, anket formu ve durumluluk - anksiyete ölçeği (STAI) kullanılarak 112 hastadan toplandı. Teknik veri toplama formu anjio laboratuvarında kayıt altındaki bilgilerden, diğer formlar araştırmacı tarafından, işlemden 24 saat sonra, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edildi. Femorel arterden girişim yapılan olgularda yatakta hareketsiz kalma, boşaltım ihtiyacı sırasında sorun yaşama, idrar hissi olduğu halde yapamama ve uyku problemi yakınmalarının radial arter girişimi yapılan olgulara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazla olduğu saptandı. Radial arterden girişim yapılan olguların femoral arterden girişim yapılan olgulara göre kendilerini daha rahat ve konforlu hissettiği ve farkın istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı olduğu bulundu. Olguların durumluluk anksiyete düzeyleri incelendiğinde; toplam 112 katılımcının STAI ölçek puanı ortalaması 35,43±123,80 olarak orta düzeyde anksiyeteli bulundu. Çalışmamızda radial arterden girişim yapılan olguların kendilerini femoral arterden girişim yapılanlara göre daha rahat ve konforlu hissettiği bulundu. Hemşirelerin PKG yapılan hastalarda girişim bölgesinin hasta konforuna etkileri ile ilgili kanıt temelli bilgileri takip ederek bakım yaklaşımlarını bu bilgiler ışığında oluşturmaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
One of the reasons for the decrease in the mortality rate of cardiovascular diseases is the significant improvement in the invasive techniques and interventions used in the diagnosis and treatment. Percutaneous Coronary Intervention (PCI) is the most commonly used method for this purpose. Femoral and radial artery interventions are the vascular ways used in Percutaneous Coronary Interventions. Both methods have their own advantages, disadvantages and patient selection criteria. However, due to its ease of application and abundant operator experience, femoral intervention is used more commonly. Percutaneous Coronary Intervention could affect patient comfort by causing problems in relation to food/fluid intake, excretion function, regular sleep pattern, pain, bed stay for a long time, loss of strength, and numbness. The presented study was planned as a cross-sectional and relationship seeker to determine the effects of radial and femoral angioplasty on patient comfort and to develop appropriate nursing approaches. Data were collected from 112 patients, using Technical Data Collection Form, Questionnaire form, and State Anxiety Inventory (STAI). Technical data collection form data were obtained from the information recorded in the angio laboratory, and the other forms were administered by the researcher through face to face interviews 24 hours after the implementation. In comparison to the cases administered radial artery interventions, cases that were administered femoral artery intervention were found to have significantly more complaints about staying still in bed, problems in need of excretion, inability to urinate despite the feeling of urination, and sleep problems. Cases administered radial artery were found to feel more comfortable; and the difference was highly statistically significant. When the state anxiety levels of the cases are examined; The STAI scale score average is 35.43 ± 123.80, so 112 participants are worried about the middle level. This study found that cases administered radial artery intervention felt more comfortable. Nurses should follow evidence-based information about the effects of PCI intervention area on the patient's comfort and create their care approaches in light of this information.