Ovaryan Hiperstimülasyon sendromu görülen ve yaş kriteri olarak 35 yaş altı ve üzeri seçilen hastalarda, BMI'nin endometriyum kalınlığıyla, implantasyon oranıyla, fertilizasyon ve embriyo'nun gelişimiyle olan bağlantısı
The relation between the bmi and the endometrial thickness, the implantation rate, embryo development in patients with ohss WHO are above and below the age of 35
  1. Tez No: 471344
  2. Yazar: CANSU DURUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Cansu DURUL, Ovaryan Hiperstimülasyon sendromu görülen ve yaş kriteri olarak 35 yaş altı ve üzeri seçilen hastalarda, BMI'nin endometriyum kalınlığıyla, implantasyon oranıyla, fertilizasyon ve embriyo'nun gelişimiyle olan bağlantısı, Klinik Embriyoloji Yüksek Lisans Tezi, T.C. Maltepe Üniversitesi, İstanbul 2016. Çalışmamızda 35 yaş altı ve üstü OHSS görülen ve görülmeyen toplam 60 hastanın Fertilizasyon oranı, Embriyo gelişimi, Endometriyal kalınlık ve İmplantasyon oranı değerlendirildi. Hastalar Grup 1'de OHSS görülen 35 yaş altı hasta, Grup 2'de OHSS görülmeyen 35 yaş altı hasta, Grup 3'te OHSS görülen 35 yaş üstü hasta, Grup 4'te OHSS görülmeyen 35 yaş üstü hasta olmak üzere dört gruba ayrıldı. Gruplar arasında değerlendirilen parametrelerde oosit sayıları dışında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çalışmamızdaki hasta sayısının az olmasından dolayı gelecekte yapılacak olan çalışmalarda hasta sayısının daha fazla olmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
CANSU DURUL, The relation between the BMI and the endometrial thickness, the implantation rate, embryo development in patients with OHSS who are above and below the age of 35.Clinical Embryology Master's Thesis, T.C. Maltepe University, İstanbul, 2016. In this study 60 patients with or without OHSS who are above and below the age of 35 (30 patients in each group ) are evaluated. The parameters of the study are fertilization rate, embryo development, endometrial thickness and implantation rate. The patients are allocated to four groups. Group I consists of the patients with OHSS below the age of 35, Group 2 the patients without OHSS below the age of 35; Group 3 the patients with OHSS above the age 35 years and group 4 the patients without OHSS above the age of 35 years are reviewed respectively. There is no statistical difference among the parameters of the groups except the number of oocytes. In a prospective study with larger number of patients may have different results.