1250 gram ve üzeri doğumlarda prematüre retinopatisi görülme sıklığı ve risk faktörleri
Incidence and risk factors for retinopathy of prematurity in infants with 1250 gram or higher birth weight
- Tez No: 471368
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: 1250 gram ve üzerinde doğan bebeklerde PR insidansını ve risk faktörlerini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Doğum ağırlığı ≥1250 g ve doğum haftası ≤36 olup 2009- 2016 yılları arasında PR açısından takip edilen 2152 bebeğin kayıtları retrospektif olarak değerlendirildi. Evrelendirme yapılırken ICROP'un 2005 sınıflandırması esas alındı. Veriler, ROP formuna kaydedilmiş olan risk faktörleri (doğum haftası, doğum ağırlığı, oksijen tedavisi ve süresi, sürfaktan kullanımı, ventilatörde kalma süresi, transfüzyon, antenatal steroid kullanımı, intraventriküler kanama, apne, asidoz, eritropoietin kullanımı, sepsis, anemi) yönünden analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bebeklerin %18.4'ünde (n=397) retinopati geliştiği, bu hastaların %76.3 ünün (n=303) evre 1, %14.4'ünün evre 2 (n=57), %7.3'ünün evre 3 (n=29), %1.5'inin evre 4 (n=6) ve %0.5'inin evre 5 (n=2) olarak sınıflandırıldığı tespit edildi. Otuz yedi hastada (%9,3) eşik hastalık saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the incidence and the risk factors of retinopathy of prematurity in infants with 1250 gr or higher birth weight. Materials and Methods: Premature infants with a birth weight of ≥ 1250 g and gestational age of ≤36 weeks which were examined between 2009 and 2016 were evaluated retrospectively. Data were analyzed for the risk factors (gestational age, birth weight, duration and evaluation of oxygen therapy, surfactant usage, duration of ventilation, transfusion, antenatal steroid therapy, intraventricular haemorrhage, apnea, acidosis, erythropoietin therapy, septicaemia, anemia) recorded on the retinopathy of prematurity (ROP) form. Results: Of the 2152 infants who enrolled in the study, any stage of ROP was detected in 397 (18.4%) of premature infants; of those 76.3% had stage 1 disease, 14.4% had stage 2, 7.3% had stage 3, 1.5% had stage 4 and 0.5% had stage 5 disease. Threshold disease was detected in 37 patients (9.3%).