Vestibüler sistem hastalıklarında vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin (VEMP) numerik analizi
Numerical analysis of vestibular evoked myogenic potentials (VEMP) in vestibular system disorders
- Tez No: 471406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARKIN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Kulak Burun ve Boğaz, Biophysics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
VEMP (“Vestibular Evoked Myogenic Potential”– Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyel) testi, kulağa verilen şiddetli bir işitsel uyaran ile iç kulaktaki periferik uç organların uyarılması sonucunda boyun kaslarında bir elektromiyografik (EMG) yanıt oluşması ve kaydedilmesi prensibine dayanan elektrofizyolojik bir testtir. Klinikte sakkül, inferior vestibüler sinir ve santral bağlantılarını test etmek için kullanılır. Bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğindeki işitme ve denge ünitesinin VEMP test standardizasyonu gerçekleştirilmiş ve normatif veriler elde edilmiştir. VEMP yanıtları, sağlıklı kulaklar (N=84), posterior kanal kanalolitiazis benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) hastalığı olan kulaklarda, posterior kanal kanolitiazis BPPV için tedavi metodu olan Epley canalit repozisyon (CRP) manevrasından önce (N=16) ve sonrasında (N=32) alınmıştır. VEMP yanıtlarının, latans, genlik ve yanıtların alanı hesaplanarak tüm gruplar üzerinde sayısal analizi gerçekleştirildi. İlk pozitif latans P13, ilk negatif latans N23, P13-N23 tepeden tepeye genliği ve kaydedilen VEMP yanıtlarının alanı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Vestibular Evoked Myogenic Potential (VEMP) test is an electrophysiological test based on stimulation of vestibular end organs by an eminent auditory stimulus presented to the ear, in order to generate and record an electromyographic response at neck muscles. In clinical practice, VEMP is used as a tool to assess the functionality of central connections from saccule and inferior-vestibular nerve. In this study, VEMP test standardization of hearing and balance unit of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Ear Nose Throat Diseases Polyclinic was performed and normative data were obtained. VEMP responses were recorded for healthy ears (N=84), and posterior channel canalolithiasis benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) patient ears before (N=16) and after (N=32) Epley canalit reposition (CRP) maneuver, which is a clinical method of treatment for posterior channel canalolithiasis BPPV. Numerical analyses of VEMP signals were performed on all groups for computing response latency, amplitude and area, namely the first positive and negative latency, P13 and N23 respectively, and P13-N23 peak-to-peak amplitude and area of recorded VEMP responses.