Yenidoğanlarda ağır metal seviyeleri ile DNA metilasyonunun karşılaştırılması
Comparison of heavy metal levels with DNA methylation in newborns
- Tez No: 471429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ASYA TANJU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: DNA metilasyonu, yeni gelişmelerle birlikte araştırmacılara merak uyandıran en temel epigenetik mekanizmalardan biridir. Teknolojinin gelişmesiyle hızlı ilerlemeler kaydeden analiz yöntemleri sayesinde metilasyonun farklı rollerinin ortaya çıkması, özellikle hastalıklar üzerindeki etkilerinin keşfedilmesini kolaylaştırmıştır. DNA'nın kimyasal değişimiyle genlerde ifadesel farklılıklar sağlayan bu mekanizmada meydana gelebilecek bir hata ya dadüzensizlik, birçok hastalığın temelinde yatan sorunları oluşturabilir. Bu çalışmada amacımız, yenidoğanlarda ağır metallerin Global DNA Metilasyonu (GDM) paterninde yarattığı değişikliklerin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma 80 yenidoğanın kordon kanında Alüminyum, Civa, Bakır ve Kurşun ağır metal düzeyleri ve DNA metilasyon dağılımları değerlendirilerek yapıldı. Gruba dahil edilme kriterleri sigara içmeyen, demir takviyesi alan sağlıklı term gebelerdi. Alüminyum ve Civa, indüktif olarak eşleştirilmiş plazma ve Kütle spektrometresi (ICP MS) yöntemiyle, Bakır ve Kurşun Atomic absorption spectrometry (AAS) yöntemiyle çalışıldı. DNA Metilasyon düzeyleri; ThermoPureLink Genomic DNA Mini Kit/250 preps, Epigentec MethylFlash Methylated DNA 5-MC Quantification Kit Colorimetric/96 assays, Epigentec MethylFlash Global DNA Hydroxymethylation(5-hmc) ELİSA Easy Kit kullanılarak ölçüldü. Ağır metal düzeyleri ile DNA metilasyon dağılımları karşılaştırıldı. BULGULAR: Alüminyum ölçümleri 1,16 µg/L ile 13,98 µg/L arasında değişmekte olup, ortalama 5,45±3,50 µg/L saptanmıştır. Bakır ölçümleri 14,53 µg/dl ile 70 µg/dl arasında değişmekte olup, ortalama 33,41±13,11 µg/dl saptanmıştır. Kurşun ölçümleri 0,32 µg/dl ile 3,49 µg/dl arasında değişmekte olup, ortalama 1,35±0,50 µg/dl saptanmıştır. Civa ölçümleri 0,10 µg/L ile 1,65 µg/L arasında değişmekte olup, ortalama 0,50±0,32 µg/L saptanmıştır. Çalışmamızda baktığımız ağır metal düzeyleri kabul edilebilir referans aralığında 6 bulunmuştur. (Referans aralığı ; Alüminyum:1-14 µg/L , Bakır:20-70 µg/dl, Kurşun:0-10 µg/dl , Civa:0-10 µg/L olarak alınmıştır.) DNA metilasyonu düzeylerine göre hastalar üç gruba ayrıldığında; Alüminyum ve Bakır düzeyleri ile DNA metilasyonu düzeyleri arasında herhangi bir ilişki gösterilemedi.(p>0.05). (DNA metilasyonu 0,04 ile 0,89 arasında değişmekte olup, ortalama 0,18±0,15 saptanmıştır. DNA metilasyon düzeylerine göre ayırdığımız grupların; % 25.3'ünün DNA metilasyonu 0,10'dan küçük, %44,0'ünün 0,11-0,20 ve %30,7'sinin 0,21'den büyüktür.) DNA metilasyonu ile kurşun ölçümleri arasında anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: New advances have increased curiosity of researchers towards DNA methylation which is one of many an epigenetic mechanisms. The increase in the speed of these advances have led to the discovery of various roles of methylation, and especially the discover of their effect on diseases. A chemical change or irregularity in genes leading to the different expressions of DNA may be the underlying basis for many diseases. In this study we examined if heavy metal levels of newborns effected Global DNA methylation (GDM). PATIENTS AND METHOD: In this study, heavy metal levels (Aluminum, Mercury, Copper and Lead) and DNA methylation distributions were measured in 80 neonates. The children of healthy pregnant mothers' who did not smoke or take Iron suppliments were included in the study. Aluminium and Mercury were measured using inductively coupled plazma and mass spectometry (ICP MS), while Copper and Lead were measured using absorpiton spectometry (AAS). DNA methylation levels were measured using ThermoPureLink Genomic DNA Mini Kit/250 preps, Epigentec MethylFlash Methylated DNA 5-MC Quantification Kit Colorimetric/96 assays and Epigentec MethylFlash Global DNA Hydroxymethylation(5-hmc) ELİSA Easy Kit. Heavy metal levels were compared to DNA methylation distributions. RESULTS: Aluminium levels were between 1,16 µg/L and 13,98 µg/L and averaged 5,45±3,50 µg/L. Copper levels were between 14,53 µg/dl and 70 µg/dl and averaged 33,41±13,11 µg/dl. Lead levels were between 0,32 µg/dl and 3,49 µg/dl and averaged 1,35±0,50 µg/dl. Mercury levels were between 0,10 µg/L and 1,65 µg/L and averaged 0,50±0,32 µg/dl. All heavy metal levels were in normal ranges (Aluminium: 1-14 µg/L, Copper: 20-70 µg/dl, Lead: 0-10 µg/dl , Mercury: 0-10 µg/L) 8 When patients were seperated into three groups according to their DNA methylation levels, no correlation was found between DNA methylation distributions and Aliminium or Copper levelts (p>0.05). (DNA methylation was between 0,04 and 0,89, averaging 0,18±0,15.