Türkiye'de pediyatrik kalp cerrahisi yapılan kliniklerdeki güncel kardiyopleji uygulamaları anketi
A survey of current cardioplegia practices in pediatric cardiac surgery clinics of Turkey
- Tez No: 471436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FATİH AŞGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Konjenital kalp kusurlarının cerrahi tamiri sırasında miyokardiyal koruma stratejileri, farklı kliniklerdeki cerrahların tercihlerine bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Literatürde en uygun kardiyopleji stratejisinin ne olduğuyla ilgili bir görüş birliğine ulaşabilmek amacıyla yapılmış çok geniş çeşitlilikte çalışma bulunmaktadır. Buna karşın dünyada ve ülkemizde, uzmanların diğer kliniklerdeki uygulamaların neler olduğunu öğrenebilecekleri güncel veriler oldukça kısıtlıdır. Mevcut anket araştırmasında, ülkemiz pediyatrik kalp cerrahisi kliniklerindeki miyokard koruyucu stratejilerin güncel bir profilinin oluşturulmasının, referans teşkil etme ve dünyadaki genel uygulamalarla karşılaştırılarak farkındalık yaratma açılarından faydalı olacağı düşünülerek, pediyatrik kardiyopleji uygulamaları derlenerek bir arada sunulmuştur. Türkiye genelinde, tarafımızca tespit edilen 30 pediyatrik kalp cerrahisi merkezinin 26'sındaki perfüzyonistlere ulaşılmış (%86,6) ve kliniklerde aktif olarak çalışan toplam 75 pediyatrik kalp cerrahına ait güncel uygulamalar tespit edilmiştir. Ankette yenidoğan, bebek, çocuk ve ergen yaş gruplarında kullanılan kardiyopleji formülasyonları, dozaj, uygulama ve perfüzyon stratejileri üzerine odaklanılmıştır. Yüzdesel olarak ifade edilen verilerde toplam cerrah sayısı payda olarak kullanılmıştır (n=75). Ankete katılan merkezlerdeki cerrahlardan, kan bazlı kardiyopleji solüsyonlarını tercih edenlerin oranı %81,3, kristalloid bazlı solüsyonları tercih edenlerin oranı %18,7 olarak tespit edilmiştir. En yaygın olarak kullanılan solüsyonun %33,3 ile St. Thomas Hastanesi No:2 (Plegisol) solüsyonu olduğu, bunu %18,7 ile mikroplejik solüsyonların, %16 ile hiperkalemik kan kardiyoplejisi (Buckberg) solüsyonunun, %12 ile del Nido solüsyonunun, %10,7 ile kliniğe özgü solüsyonların ve %9,3 ile Bretschneider HTK (Custodiol) solüsyonunun izlediği görülmüştür. Soğuk kardiyoplejik uygulamaların (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Survey of Current Cardioplegia Practices in Pediatric Cardiac Surgery Clinics of Turkey Myocardial protection strategies during surgical repair of congenital heart defects vary depending on the preferences of surgeons in different clinics. In the literature, there is a wide variety of studies to reach a consensus on what is the most appropriate cardioplegia strategy. However, in the world and in our country, current data about the techniques performed by other clinics are very limited. In the current survey, pediatric cardioplegia practices were compiled and presented together with the idea that creating a current profile of myocardial protection strategies in our country's pediatric cardiac surgery clinics would be beneficial from the point of view of making reference and creating awareness in comparison with general practices in the world. We detected 30 pediatric heart surgery centers all around Turkey, and we contacted 26 of them (86.6%) in which 75 pediatric cardiac surgeons actively work. The questionnaire focused on cardioplegia formulations, dosage, administration and perfusion strategies used in neonatal, infant, child and adolescent age groups. The total number of surgeons was used as a denominator in the data expressed as a percentage (n = 75). The percentage of those who prefer blood-based cardioplegia solutions was 81.3%, and those who prefer crystalloid-based solutions was 18.7%. The most commonly used solution was St.Thomas Hospital No: 2 (Plegisol) with a rate of 33.3% and this was followed by microplegic solutions with 18.7%, hyperkalemic blood cardioplegia (Buckberg) solution with 16%, del Nido solution with 12%, clinically specific solutions with 10.7% and Bretschneider HTK (Custodiol) solution with 9%. It was found that cold cardioplegia (