Sosyal fobi, agorafobi ve özgül fobi hastalarının dürtüsellik, anksiyete duyarlılığı ve kendine zarar verme davranışı özelliklerinin incelenmesi
An investigation of impulsivity, anxiety sensitivity and nonsucidal self-injury behavior characteristics in patients with social phobia, agoraphobia and specific phobia
- Tez No: 471459
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmada Anksiyete Bozuklukları kategorisinde yer alan Sosyal Fobi, Agorafobi ve Özgül Fobi hastalarında dürtüsellik, anksiyete duyarlılığı ve kendine zarar verme davranışı (KZVD) özelliklerinin ve bu özellikler arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2016 – Aralık 2016 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalına başvuran poliklinik hastalarından DSM-5 tanı kriterleri'ne göre; Sosyal Fobi veya Agorafobi veya Özgül Fobi tanılarından yalnızca birini alan hastalar (n=108) ve herhangi bir psikiyatrik tanısı bulunmayan kontrol grubu (n=52) dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak; sosyo-demografik form, Barrat Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi (ADI-3) ve Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği (LSFBÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Sosyal Fobi ve Agorafobi gruplarında BDÖ-11 ortalama toplam puanları ve her üç fobi grubunda ADI-3 ortalama puanları sağlıklı kontrollerden yüksek bulunmuştur (sırasıyla; p=0.002 ve p=0.001). KZVDDE toplam işlev puanı Sosyal Fobi grubunda diğer gruplardan yüksektir (p=0.025). Ayrıca Agorafobi ve Özgül Fobi gruplarında KZVDDE işlev puanları ile bilişsel anksiyete duyarlılığı arasında pozitif korelasyon vardır (sırasıyla; r=0.784, p=0.037 ve r=0.617, p=0.014 ). Sonuç: Sosyal Fobi ve Agorafobi gruplarının dürtüsellik özellikleri Özgül Fobi ve kontrol gruplarından daha yüksektir. Farklı fobi türlerinde farklı anksiyete duyarlılığı ve KZVD özellikleri gözlenebilir. Ayrıca anksiyete duyarlılığının fobi hastalarının dürtüsellik ve KZVD'leri arasında düzenleyici bir rolü bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the relationships between impulsivity, anxiety sensitivity and nonsuicidal self-injury (NSSI) and their relations in patients with Social Phobia, Agoraphobia and Specific Phobia in the category of Anxiety Disorders. Materials and Methods: The sample consisted of outpatients (n=108) who applied to the Department of Psychiatry of Duzce University School of Medicine during January 2016 to December 2016 in addition to healthy individuals (n=52) who had not received any psychiatric diagnosis serving as the control group. The outpatients with only one of Social Phobia, or Agoraphobia, or Specific Phobia were diagnosed based on DSM-5 criteria. Data were collected based on the socio-demographic form, the Barrat Impulsivity Scale (BIS-11), the Inventory of Statements about Self-Injury (ISAS), the Anxiety Sensitivity Index (ASI-3) and the Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) were used. Results: BIS-11 mean total scores in Social Phobia, Agoraphobia groups and ASI-3 mean scores in all three phobia groups were higher (p=0.002 and p=0.001, respectively). The total score of ISAS was higher in the Social Phobia group (p=0.025). There was also a positive correlation between ISAS function scores and cognitive anxiety sensitivity in Agoraphobia and Specific Phobia groups (r=0.784, p=0.037 and r=0.617, p=0.014, respectively). Conclusions: Impulsivity characteristics in the Social Phobia and Agoraphobia groups are higher than those in the Specific Phobia and control groups. Different anxiety sensitivities and NSSI characteristics can be observed in different phobia types. In addition, anxiety sensitivity can play a regulatory role between impulsivity and NSSI of phobia patients.