Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesinde çalışan kadın doktor, hemşire ve sekreterlerin kendi kendine meme muayenesi ile ilgili bilgi ve uygulamaları
The knowledge and practices of doctor, nurse and secretary's breast self examination in Düzce University Research Hospital
- Tez No: 471458
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Düzce Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesinde çalışan kadın doktor, hemşire ve sekreterlerin kendi kendine meme muayenesine yönelik bilgi ve tutumlarını belirlemek, meme kanserine karşı farkındalık artışı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan kadın doktor, hemşire ve sekreterlerin tümüne 41 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır ve anket sonrasında KKMM hakkında bilgilendirme broşürü verilmiştir. İlk anketten 2 ay sonra aynı anket tekrar uygulanmıştır. İlk ankette katılımcıların %75.4'üne ikinci ankette ilk ankete katılanların %78.6'sına ulaşılmıştır. Araştırma müdahale tipinde bir araştırmadır. Pearson ki-kare ve Fisher- Freeman- Halton Mc-Nemar testleri kullanılmıştır. Bağımlı değişken üzerine etkili olan risk faktörlerini belirlemek amacıyla ikili (binary) lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to both determine the female employees (doctors, nurses, and secretaries) of Duzce University knowledge and attitude towards breast self-exam and increase the awareness for breast cancer. Materials and Methods: This is an intervention research. A 41 question survey, has been administrated to the university's female employees –doctors, secretaries, and nurses- followed up by distribution of a informative booklet about BSE. The second survey was conducted 2 months after the first survey. While 75.4 % recipients completed the first survey, 78.6% participants of the initial survey responded to the second survey. Pearson chi-square and Fisher-Freeman-Halton, Mc-Nemar test were applied to analyze categorical data. Binary logistics regression analysis was implemented to identify the risk factors impacting dependent variable. SPSS (22 Version), a software package was used for data analysis.