İçanadolu Bölgesi curculionidae (Coleoptera) familyası üzerinde taksonomik çalışmalar
  1. Tez No: 47147
  2. Yazar: OSMAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, 1988-1993 yılları arasında İç Anadolu Bölgesinden toplanan Curculionidae familyası türlerini kapsamaktadır. Bu bölgeden 11 cinse ait 48 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 36 türün morfolojileri ayrıntılı biçimde verilerek, dünya ve Türkiye'deki yayılışları ile konukcuları belirtilmiştir. Geriye kalan 12 tür Bilim Uzmanlığı tezinde incelendiğinden burada yalnızca yayılışları verilmiştir. Erkek genital organa ait tüm kısımlar incelenmiş, bu kısımların tarifleri yapılarak şekilleri ayrıntılı biçimde çizilmiştir. Erkek genital organ karakterleri tür ve tür üstü diğer kategoriler düzeyinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study, includes the species of family Curculionidae which are collected from Central Anatolia Region between 1988-1993. In this area 48 species which are belong to 11 genus are found. The detailed morphologies, host plants and distributions of 36 of them are given. Because of examing the remained 12 species in the Master thesis, only their distributions are given here. The whole parts of the male genitalia of these given species are examined and the descriptions of these parts are given with also regarding their detailed figures. The male genital characters of these species are discussed on the level of species and other categories.