Henoch schönlein vasküliti etyopatogenezinde nörominidaz 1 (NEU1) geninin yeri ve böbrek tutulumu ile ilişkisi
The role of neu1 gene i̇n the etiopathogenesi̇s of henoch schönlei̇n vasculi̇ti̇s and its relati̇onshi̇p wi̇th renal i̇nvolvement
- Tez No: 471495
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Henoch Schönlein Vasküliti (HSV) yaygın görülen bir küçük damar vaskülitidir. Çocukluk çağında trombositopenik olmayan purpuranın en sık nedenidir. İnsidansı yılda 14-18/100.000 çocuktur. Sıklıkla karın ağrısı ve artritin eşlik ettiği purpurik döküntü ile karakterizedir. HSV hastalarının yaklaşık %50'sinde asemptomatik mikroskopik hematüriden ciddi ilerleyici glomerülonefrite kadar çeşitlilik gösteren böbrek tutulumu mevcuttur. Henoch schönlein vaskülitinde prognoz açısından belirleyici faktör böbrek tutulumudur. HSV tanılı hastalarda böbrek tutulumunun patogenezinde damar duvarında IgA birikiminin rol oynadığı düşünülmektedir. Hücresel lizozomal siyalidaz olan NEU1 geninin IgA molekülünün siyalizasyonunda görevli olduğu ve siyalizasyon basamaklarındaki defektin damar duvarında IgA birikimine neden olduğu bilindiğinden HSV tanılı hastalarda NEU1 geninin ekspresyonu araştırılarak HSV hastalığının oluşumundaki rolü aydınlatılabilir. Bu nedenle çalışmamızda HSV etyopatogenezinde NEU1 geninin rolü ve böbrek tutulumu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Bölümüne başvuran ya da takip edilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden HSV tanılı hastalar (n=87), hasta grubunu oluşturmuştur. HSV öyküsü olmayan, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine anemi vb ön tanılarla başvurmuş kronik hastalığı olmayan çocuklar (n=50), kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışmaya dahiledilen HSV tanılı hastaların böbrek tutulumu olan 50 tanesi ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinde NEU1 gen mutasyon analizi yapılmıştır. Tüm HSV tanılı hastaların (n=37) ise demografik verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Demografik verileri değerlendirilen hastaların 43'ü erkek hasta (%49,4) ve 44'ü kız hasta (%50,6) grubunu oluşturmaktadır. Çalışmaya dahiledilen hastaların 61'inin (%70,1) böbrek tutulumu mevcuttu. Kontrol grubunda değerlendirilen çocukların %40'ı erkek (n=20), %60'ı (n=30) kızdı.( P=0,486 ki kare testi) Gruplar arasında cinsiyetlere ve yaşa göre anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0,232 ve p=0,201) .Hastaların tanıları en sık %31 ile sonbahar mevsiminde konmuştur. Hastaların %21,8'i son iki haftada ÜSYE geçirmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %94,3'ünde bağ dokusu hastalığı açısından aile öyküsü saptanmamıştır. Hastaların %9,2'si tanı öncesi tedavi almıştır. Başvuru anında hastaların %41,4'ünde karın ağrısı mevcut iken, %95,4'ünde döküntü, %2,3'ünde ödem ve %31'inde artrit/artralji mevcuttur. Hastaların %60,9'unda başlangıçta böbrek tutulumu, %16,1'inde başlangıçta GIS tutulumu, 27 hastada eklem tutulumu ve 1 kişide de skrotal tutulum saptanmıştır. Hastaların tamamında lökositoklastik vaskülit ile uyumlu cilt biyopsi bulguları saptanmıştır. Hasta grubundan 11 hastaya böbrek biyopsisi yapılmış ve böbrek biyopsisinde IgA nefropatisi ile uyumlu görünüm saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Henoch Schönlein Vasculitis (HSV) is a common small vessel vasculitis. It is the most common cause of non-thrombocytopenic purpura in childhood. The incidence is 14-18 / 100.000 children per year. It is often characterized by purpuric rash accompanied by abdominal pain and arthritis. About 50% of HSV patients have kidney involvement as diverse as asymptomatic microscopic hematuria and severe progressive glomerulonephritis. In Henoch schönlein vasculitis, kidney involvement is the determining factor in prognosis. IgA accumulation in the vascular wall is thought to play a role in the pathogenesis of renal involvement in patients with HSV. The NEU1 gene, cellular lysosomal sialidase is involved in the sialylation of the IgA molecule. It is known that the defect in the sialylation steps causes IgA accumulation in the vessel wall. The role of the NEU1 gene in the development of HSV disease can be elucidated by investigating the expression of the NEU1 gene in patients with HSV. For this reason, our study aimed to investigate the role of NEU1 gene in the etiopathogenesis of HSV and its relation with renal involvement. MATERİALS AND METHODS: Patients who were referred to the Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatric Nephrology Department or who were already followed by our clinic with HSV diagnosis and accepted to participate in the study constituted the patient group (n = 87). Children who have no any chronic disease and applied with preliminary diagnoses such as anemia to the Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Pediatry Department constituted the control group (n = 50).NEU1 gene mutation analysis was performed in blood samples taken from the control group and 50 of the HSV patients who have renal involvement and included in the study. Demographic data of all HSV patients (n = 87) were evaluated retrospectively. RESULTS: Forty three of the patients who have evaluated the demographic data were male and 44 of them were female. Sixty one of the patients who included in the study (70,1%) had renal involvement. In the control group, 40% of the children were male (n = 20), and 60% of the children were female (n = 30) (P=0,486 Chi square test). There was no significant difference between groups according to gender and age (p=0,232 ve p=0,201). Patients' diseases were most frequently diagnosed in the autumn season with 31%. Twenty one comma eight percent of the patients have had URI in the last two weeks. 94,3% of the patients who was participating in the study had no family history of connective tissue disease. 9,2% of the patients received pre-diagnosis treatment. At the time of admission, 41,4% of the patients had abdominal pain, 95,4% had rash, 2,3% had edema and 31% had arthritis / arthralgia. İnitially, 60,9% of the patients had renal involvement, 16,1% had GIS involvement, 27 patients had joint involvement and 1 patients had scrotal involvement. All of the patients had skin biopsy findings compatible with leukocytoclastic vasculitis. Renal biopsy was performed in 11 patients from the patient group and IgA nephropathy was observed in the renal biopsy.