Karpal tünel sendromlu hastalarda anksiyete düzeyinin belirlenmesi
Determination of anxiety level in patients with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 471569
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Karpal Tünel Sendromu (KTS) gibi kronik hastalıklara eşlik edebilen anksiyete benzeri psikiyatrik bozuklukların, hastaların yaşam kalitesini bozduğu, bakım ve tedaviye yanıtı olumsuz etkilediği bildirilmektedir. Bu çalışma, cerrahi tedavi uygulanan ve uygulanmayan Karpal Tünel Sendromlu hastalarda sürekli anksiyete düzeyini belirlemek ve sonuçların hemşirelik bakımına yansıtılmasını sağlamak üzere kesitsel olarak planlandı. Çalışmada, Kastamonu'daki iki Devlet Hastanesinde; elektrofizyolojik yöntemlerle orta/ileri evre KTS tanısı konulmuş olan, cerrahi tedavi uygulanmayan 40 ve cerrahi tedavi uygulanan 40 hasta olmak üzere, toplam 80 hastada; Durumluk ve Sürekli Anksiyete ölçeği kullanılarak elde edilen veriler, Student's t test, Mann Whitney U test, Fisher's exact test ve Yates' continuity correction test kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Psychological disorders like anxiety, which might accompany certain chronic diseases - such as Carpal Tunnel Syndrome (CTS) - has been reported to affect the life quality of the patients negatively, along with their response to treatment and patient care. This cross-sectional study was planned in order to determine the level of trait anxiety for patients experiencing CTS, and to reflect the results to the nursing care. In the study, total 80 patients were divided in 2 groups; 40 surgical and 40 nonsurgical group with mid-stage and advanced-stage CTS that were chosen as a sample group from two state hospitals in the city of Kastamonu. Student's t test, Mann Whitney U test, Fisher's exact test and Yates' continuity correction test were utilized to analyze the data collected by the State-Trait Anxiety Inventory on 80 patients. It was found point distribution of trait anxiety was evaluated as 42,24±9,10 indicates to the above the clinical cut-off for anxiety (had serious level and clinically important anxiety) in both groups, and no statistically significant difference was seen between the groups (p>0,05).