Alzheimer hastalığı'nda transkranyal manyetik stimülasyon uygulaması ile fiziksel aktivite eğitiminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison effects of transcranial magnetic stimulation and physical activity training on alzheimer's disease
- Tez No: 471568
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Geriatri, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Geriatrics, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Alzheimer Hastalığı (AH) kognitif fonksiyonlarda kademeli bir gerileme ile ilişkili nörodejeneratif bir hastalıktır. Transkranyal Manyetik Stimülasyon (TMS) ve fiziksel aktivite (FA) eğitimi farmakolojik tedaviye ilaveten kullanılabilecek alternatif tedavi yöntemlerindendir. Çalışmamızda farmakolojik tedaviye ilaveten uygulanan iki tedavi yönteminin AH' deki etkisinin araştırılması amaçlandı. AH tanılı 60 yaş ve üzeri 27 hasta çalışmaya dahil edildi ve 3 gruba ayrıldı. TMS grubuna (n=10) bilateral Dorsolateral Prefrontal Korteks' e 2 hafta boyunca, haftada birbirini takip eden 5 gün, 20 Hz frekanslı tekrarlı TMS (rTMS) tedavisi uygulandı. FA grubuna (n=9) 2 hafta boyunca, haftada birbirini takip eden 5 gün, günde 50 dakika orta yoğunluklu aerobik egzersiz içeren fiziksel aktivite verildi. Kontrol grubuna (n=8) ise yalnızca farmakolojik tedavi uygulandı. Bireylerin tedavi öncesi ve sonrasında nöropsikiyatrik ve davranışsal durum, biliş, depresyon, denge, ağrı, fonksiyonel mobilite, fiziksel uygunluk, fiziksel aktivite seviyesi, günlük yaşam aktivitesi, yaşam kalitesi, demans düzeyi ve beyindeki fonksiyonel değişiklikleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is a neurodegenerative disease associated with a gradual regression in cognitive function. Transcranial Magnetic Stimulation (TMS) and physical activity (PA) training are alternative treatments that can be used in addition to pharmacological treatment. In our study, it was aimed to investigate the effect of the two treatment modalities in addition to pharmacological treatment in AD. Twenty-seven patients aged 60 years and over with AD were included in the study and separated to 3 groups. In TMS group (n=10) 20 Hz repeated TMS (rTMS) treatment was applied to the bilateral Dorsolateral Prefrontal Cortex for consecutive 5 days a week for 2 weeks. In PA group (n=9) received moderate intensity of aerobic exercise for 50 min session, 5 consecutive days a week for 2 weeks. In control group (n=8) only pharmacological treatment was applied. Individuals were evaluated for neuropsychiatric and behavioral status, cognition, depression, balance, pain, functional mobility, physical fitness, physical activity level, daily life activity, quality of life, dementia level and functional changes before and after treatment.