Omurilik yaralanmalı hastalara bakım verenlerin bakım verici yükü ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişki
The relationship between the caregiver burden of those who provide care to patients with spinal cord injury and the perceived social support
  1. Tez No: 471588
  2. Yazar: GÜLİZAR HACIALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma omurilik yaralanmalı hastalara bakım verenlerde bakım yükünü ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini 1 Mart 2015- 30 Ağustos 2015 tarihleri arasında omurilik yaralanmalı hastalar ve bakım veren bireyler, örneklemini ise araştırma kriterlerini karşılayan ve araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendikten sonra izin alınan 100 hasta ve100 bakım veren birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında“ Hasta TanıtımFormu”,“ Bakım Veren Bireyi Tanıtım Formu”,“Barthel Yaşam Kalitesi İndeksi”(BYKİ) ,“Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği”(ZBVYÖ) ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ”(ÇBASDÖ) kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (IBM)17.0 paket programı ile tanımlayıcı istatistiksel ( Yüzde ,Ortalama, Standart Sapma) yöntemlerin yanı sıra Bağımsız örneklem t testi ANOVA testi, pearson korelasyon testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and relationship seeker to investigate the relationship between caregiving burden of those who provide care to patients with spinal cord injury and the perceived social support. The study was conducted from 1 March 2015 to 30 August 2015 by including patients with spinal injury and the caregivers, and 100 patients and 100 caregivers meeting the study criteria and whose permissions informed consents were obtained after explaining the objective of the study were included in the sample of the study.“Patient Presentation Form”,“Caregiver Presentation Form”,“Barthel Quality of Life Index”(BQLI)“Zarit Caregiver Burden Scale”(ZCBS) and“Multidimensional Perceived Social Support Scale”(MPSSS) were used to collect data. The descriptive statistical (Percent, Mean Standard Deviation) methods using the SPSS (IBM)17.0 software suit as well as the Independent Sample T-test, ANOVA test and Pearson correlation test were used to evaluate the data.