Hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin hipoglisemi farkındalıklarına etkisinin belirlenmesi
The effect of level of burnout syndrome on awareness of hypoglycemia in nurses
  1. Tez No: 471587
  2. Yazar: GAMZE AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hemşirelik, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin hipoglisemi farkındalığına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. İstanbul ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde görev yapan tüm hemşireler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. (N=353). Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyerek evren üzerinde çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik ve mesleğe ilişkin özellikler soru formu”,“Maslach tükenmişlik ölçeği”ve“Hipoglisemi farkındalığına ilişkin soru formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 Statistics istatistik paket programı kullanılarak yüzde değerler, standart sapma, minimum maksimum değerler ve Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Spearman Rho Korelasyon Analizi testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 25,71 ± 4,44 olup büyük çoğunluğu kadındı. Hemşirelerin %53,5'inin lisans mezunu, %68,6'sının bekar, %91,2'sinin ekonomik durumunun orta seviyede, %65,2'sinin meslekteki görev süresinin 1-5 yıl olduğu saptandı. Hemşirelerin duygusal tükenme ve kişisel başarı alanında yüksek tükenmişlik düzeyine sahip olduğu ve hipoglisemi farkındalığının % 78,57 olduğu belirlendi. Çalışmamız sonucunda hemşirelerin tükenmişliğinin Duyarsızlaşma ve Kişisel Başarı alanlarında hipoglisemi farkındalığı üzerinde etkisi olduğu sonucuna varıldı. Çalışmamızda duyarsızlaşma arttıkça hipoglisemi farkındalığının azaldığı, Kişisel Başarı arttıkça hipoglisemi farkındalığının arttığı görüldü. Hemşirelerin tükenmişlik yaşama durumları yöneticiler tarafından değerlendirilmeli, tükenmişlik düzeylerinin azaltılabilmesi için gerekli önlemler alınmalı, hipoglisemi farkındalığını yükseltmek için ise kurumlar konu ile ilgili kongre, seminer ve eğitimler planlanmalı, hemşirelerin katılımı desteklenmeli ve mesleki gelişimleri sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive, cross sectional and relation seeking study aimed to investigate the effect of level of burnout syndrome on awareness of hypoglycemia in nurses. All nurses in a university hospital in Istanbul compose the universe in this study (n=353). We didn't use randomization and studied on the universe. We used“socio-demographic and occupation related characteristics survey”,“Maslach burnout inventory”and“hypoglycemia awareness survey”for data collection. Statistical analysis was performed with IBM SPSS 22.0 Statistics using percentages, standard deviation, minimum and maximum values, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Spearman Rho correlation analysis. The mean age of the nurses in this study was 25,71±4,44. The majority of the nurses were female. The percentage of high-school graduate, single and middle socioeconomic status were %68,6; %91,2; %62,6, respectively. The percentage of nurses having occupational experience between 1-5 years was %65,2. We found that nurses had high ratio of burnout emotionally and in terms of personal success. The percentage of hypoglycemia awareness among the nurses was %78,57. We found that the burnout among nurses had effect on being insensitive and hypoglycemia awareness. We found a negative correlation between insensitivity and hypoglycemia awareness and a positive correlation between personal success and hypoglycemia awareness. Managers should consider burnout level among nurses and care should be taken in order to decrease it. Institutions should conduct educational activities and seminars. Nurses should be encouraged and occupational development besupported