Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ağrı yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi
Determination knowledge and applications of nurses WHOP work newborn intensive care unit related to nonpharmacological methods in pain management
  1. Tez No: 471608
  2. Yazar: MERVE GÜNEY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin ağrı yönetiminde kullanılan nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına bir devlet hastanesi ve özel bir üniversite hastanesi bünyesinde, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan 96 hemşire alınmıştır. Veriler, hemşirelerin sosyodemografik ve mesleki özelliklerine ilişkin soruları içeren tanıtıcı form, yenidoğanda nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi testi ve yenidoğanda ağrı ve nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin görüşlerini içeren bireysel görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmada, hemşirelerin çoğunun 25 yaş ve altında, bekar ve lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin en fazla 1-2 yıldır (%47.9) yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalıştığı ve yenidoğan hemşireliği sertifikasının bulunduğu (%46.9) belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin nonfarmokolojik yöntemlere yönelik bilgi puanının orta seviyede [11.16±2.68 (4-17)] olduğu belirlenmiştir. Yenidoğanda ağrıya ilişkin bilgi testi puan ortalamalarını yaş, cinsiyet ve eğitim durumunun etkilemediği saptanmıştır. Mesleki deneyime sahip hemşirelerin yenidoğanda ağrıya yönelik nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin bilgi testi puan ortalamalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur (p> 0.05). Yenidoğan hemşireliği sertifikası bulunan ve nonfarmakolojik yöntemlere ilişkin eğitim alan hemşirelerin bilgi testi puan ortalamalarının daha yüksek ve farkın istatiksel olarak da önemli olduğu saptanmıştır (p< 0.05). Yapılan görüşmeler sonrasında; hemşireler ağrı yönetiminde etkililik açısından nonfarmakolojik ve farmakolojik yöntemleri değerlendirmeleri istendiğinde; yöntemlerin etkisinin işlem türüne ve bebeğin durumuna göre değiştiğini, kolay ve pratik kullanımı nedeniyle daha çok nonfarmakolojik yöntemleri ilk aşamada tercih ettiklerini ifade etmişlerdir. Hemşilerin çoğu nonfarmakolojik yöntemleri uygulama alanında kendilerini yeterli hissettiklerini ve ağrı yönetimini başardıklarında çok mutlu olduklarını, iş yüklerinin azalarak huzurlu hissettiklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak; yenidoğanlarda ağrı yönetimi, özellikle invaziv girişimlerin oldukça fazla olduğu yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda önemli bir role sahip olan hemşirelerin bilgi düzeylerinin arttırılması ve uygulamalara dönük gelişimlerin takip edilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine knowledge and applications of nurses who work newborn intensive care unit related to nonpharmacological methods in pain management. Ninety-six nurses working at newborn intensive care units a government hospital and a private university hospital were recruited to the study. Data was collected with informative form included in sociodemographic and professional features; knowledge test related to non-pharmacologic methods and individual interview form. Most of the nurses were 25 years and under, single and graduated from university. They worked at newborn intensive care for 1-2 years (47.9%) and had got newborn certificate (46.9%). Their knowledge score was middle level [11.16±2.68(4-17)]. Their age, gender and education status didn't affect knowledge test score level. Also, mean score for knowledge test related to non-pharmacologic methods was higher in experienced nurses (p> 0.05). Again, mean score for knowledge test was higher in the nurses who had newborn certificate and took education about non-pharmacologic methods. It was significant as statistically (p< 0.05). After interviews, when nurses were wanted to evaluate non-pharmacologic and pharmacologic methods as effectiveness; they told that effect of them changed according to application type and status of newborn. However, they preferred non-pharmacologic methods, mostly, because of its easy application and it had got less adverse effects. They stated they felt as qualified in practicing non-pharmacologic methods and when they success pain management they felt happy and peaceful with decreased work load. As a result; pain management in newborn is an attractive subject because of they had got more invasive applications in newborn intensive care units especially. Nurses have got an important role in this subject, thus, it is important to increase their knowledge and follow up their improvement related to applications.