Tip 2 diyabetli bireylerin tatlandırıcı ve tatlı tüketimleri ile metabolik kontrol arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between sweetener and sweet consumption and metabolic control of type 2 diabetic individuals
  1. Tez No: 471609
  2. Yazar: FATMA FEYZA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA İCLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, tip 2 diyabetli bireylerin tatlandırıcı ve tatlı besin tüketimleri ile metabolik kontrol arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yaş ortalaması 58,86±4,15 olan 160 tip 2 diyabetli birey (60 erkek, 100 kadın) üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin boy uzunlukları 160,04±6,40 cm, vücut ağırlıkları 86,59±16,83 kg, beden kütle indeksleri 33,86±6,02 kg/m2'dir. Katılımcıların % 66,9'u (n=107) şişman, % 28,1'i (n=45) hafif şişman, % 5'i (n=8) normal olarak değerlendirilmiştir. Bireylerin ortalama diyabet süresi 7,79±6,82 yıl, HbA1c değerleri % 8,30±2,35'tir. Katılımcıların % 63,7'si (n=102) kötü, % 36,3'ü (n=58) iyi metabolik kontrole sahiptir. Günlük enerji alımı erkeklerde 1651,57±288,05 kkal, kadınlarda 1471,73±306,75 kkal'dir. Toplam enerjinin karbonhidrat, protein ve yağ örüntüsü sırayla erkeklerde; % 37,98±4,60, % 18,00±3,02, % 44,10±4,58, kadınlarda; % 36,17±4,14, %17,40±2,19, % 46,35±4,14'tür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 160 type 2 diabetic individuals (60 men, 100 women) with a mean age of 58.86 ± 4.15 in order to determine the relationship between sweetener and sweet food consumption and metabolic control of individuals with type 2 diabetes. Individuals participating in the study had a height of 160,04 ± 6,40 cm, a body weight of 86,59 ± 16,83 kg and a body mass index of 33,86 ± 6,02 kg / m2. 66.9% of the participants (n = 107) were obese, 28.1% (n = 45) were mildly obese and 5% (n = 8) were normal. The mean duration of diabetes was 7.79 ± 6.82 years and the HbA1c values were 8.30 ± 2.35%. 63.7% (n = 102) of the participants had bad and 36.3% (n = 58) had good metabolic control. Daily energy intake is 1651,57 ± 288,05 kcal for males and 1471,73 ± 306,75 kcal for females. The carbohydrate, protein and fat composition of the total energy are in turn in males; 37,98 ± 4,60%, 18,00 ± 3,02, 44,10 ± 4,58 in women; % 36,17 ± 4,14, 17,40 ± 2,19, 46,35 ± 4,14.