Hipertiroidinin arteriyel stiffness üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hyperthyroidism on arterial stiffness
- Tez No: 471661
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Hipertiroidinin kardiyovasküler riskler ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Ancak hipertiroidi ile arteriyel stiffness arasındaki ilişkiyi değerlendiren az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız aşikar ve subklinik hipertiroidili hastalarda arteriyel stiffness ölçümleri ile kardiyovasküler riski değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Aşikar hipertiroidi grubunda 30 [22 kadın; medyan yaş, 32,5 (19-65); medyan vücut kitle indeksi (VKİ), 23,7 (15,7-40)], Subklinik hipertiroidi grubunda 28 [25 kadın; medyan yaş, 35 (20-66); medyan VKİ, 26,9 (17,3-35)], ötiroid grubunda 14 hasta [12 kadın; medyan yaş, 41,87 (23-69); medyan VKİ, 26,45 (18,7-35,6)]ve 30 sağlıklı gönüllü [22 kadın; medyan yaş, 31 (19-64); medyan VKİ, 23,8 (18,3-43,8)] dahil edildi. Arteriyel stiffness değerlendirilmesi Mobil-O-Graph 24h PWA cihazı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hyperthyroidism is known to be associated with cardiovascular risks. However there are few studies evaluating the relationship between hyperthyroidism and arterial stiffness. The aim of this study is to evaluate the cardiovascular risk by measuring arterial stiffness in patients with overt and subclinical hyperthyroidism. Materials and Methods: In our study, 30 patients with overt hyperthyroidism [22 women; median age, 32.5 (19-65); median body mass index (BMI), 23.7 (15.7-40)], 28 patients with subclinical hyperthyroidism [25 women; median age, 35 (20-66); median BMI, 26.9 (17.3-35)], 14 euthyroid patients [12 women; median age, 41.87 (23-69); median BMI, 26.45 (18.7-35.6)] and 30 healthy volunteers [22 women; median age, 31 (19-64); median BMI, 23.8 (18.3-43.8)] were included. Evaluation of arterial stiffness was performed with the Mobile-O-Graph 24h PWA device.