Toplu iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk faaliyetlerinin incelenmesi: Bursa bölgesi örneği
Investigation of mediation activities in collective labor disputes: The case of Bursa region
- Tez No: 471788
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma hayatı; işçi, işveren, işçi ve işveren sendikaları, devlet ve idari kurumlar, iş yargısı, uluslar arası örgütler (ILO) gibi oldukça fazla paydaşın bir arada bulunduğu, içe içe geçen oldukça kompleks bir yapıyı arz eder. Çalışma hayatının sürdürülebilir olması bütün paydaşların kazanması anlamına gelir. Ancak, işverenler açısından maliyetleri olabildiğince azaltmak, işçiler açısından elde edilen üründen olabildiğince çok pay alma gibi en temel dürtü, çalışma hayatının sürdürülebilirliğini zedeler. Toplu iş ilişkilerinde işçi sendikaları ile işveren ya da işveren sendikaları arasındaki bu türden çatışmaların mümkün olan en kısa sürede ve barışçıl bir yolla çözümü hem taraflar için hem de ülke ekonomisi için şüphesiz en iyi yoldur. Toplu iş uyuşmazlıklarında arabuluculuk, toplu görüşmelerden bir sonuç alamayan işçi sendikası ile işveren ya da işveren sendikası arasında bir köprü kurmaya, çatışma alanlarının sonlandırılmasına ya da mümkün olduğunca en aza indirilmesine hizmet eden barışçıl bir yoldur. Ülkemizde 6356 sayılı Kanun ile birlikte önceki düzenlemelerden farklı olarak uzlaştırma ve arabuluculuk kurumları toplu görüşmeler sonrası zorunlu arabuluculuk şeklinde düzenlenmiştir. Her ne kadar arabuluculuk kurumu işçi ve işveren tarafları tarafından grev ve lokavta geçebilmek için aşılması gereken zorunlu bir adım olarak nitelendirilse de arabuluculuğun zaman zaman gerginleşen toplu görüşmeler sonrasında taraflar arasındaki ilişkileri yumuşatma, taraflara düşünme ve sürecin nereye doğru gideceği konusunda düşünme fırsatı verme, işçi-işveren tarafı arasında iletişim kurma işlevlerinin bulunduğunun altını çizmek gerekir.
Özet (Çeviri)
Work life; workers, employers, trade unions and employers , government and administrative institutions, business judgment , international organizations (ILO) as the domestic interior are combined in a lot of stakeholders fairly complex will supply structure. Studies have sustainable means of life of all stakeholders win. However, as much as possible to reduce costs for employers, such as to capture as much share of the products obtained in terms of the sustainability of workers undermines the most basic impulses working life. as soon as possible and in a peaceful way of solving such conflicts between labor unions in collective bargaining relationships with employers or employers' unions, both for the parties it is undoubtedly the best way for the country's economy. Collective mediation in labor disputes, as a result underserved workers sent from collective bargaining and muscle with the employer or to build a bridge between employers and trade unions, the termination of the conflict area or is a peaceful path that serves to minimize the possible. Unlike conciliation and mediation institutions in our country. Law no 6356, from the previous arrangement with the Laws arranged after mediation compulsory collective bargaining. Although mediation agency workers and smoothing relations between the parties after the employers' side by strikes and collective bargaining may be regarded to be strained at times mediation as a necessary step that must be overcome in order to pass a lockout, thinking the party and the process of making the opportunity to think about will go toward employee-employer no contact between the parties that the function should be underlined.