Ortaöğretim 10. sınıf tarih dersi öğretiminde seyahatnamelerin yeri ve kullanımı
The usage of travel book on 10th grade history lesson teaching
  1. Tez No: 471827
  2. Yazar: SÜLEYMAN EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Çalışmanın amacı seyahatnamelerin 10. sınıf tarih dersi öğretiminde kullanımının faydalarını ve bunun nasıl yapılabileceğini örneklerle tespit etmektir. 10. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı kazanımları doğrultusunda seyahatnameler araştırmacı tarafından incelenmiştir. Araştırma süreci 2015-2017 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun veri toplama aracı olarak kaynak taraması ve doküman incelenmesi seçilmiştir. Seyahatnamelerden seçilen bölümlerle 10. Sınıf Tarih Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kazanımlara ulaşılabilecek etkinlikler düzenlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre seyahatnameler, sınıf içinde eleştirel bir gözle ve karşılaştırmalı olarak kullanılırsa 10. sınıf tarih dersinin kazanımlarına ulaşılmasında ve 10. sınıf programında yer alan tarihsel düşünme becerilerinin öğrencilere kazandırılmasında etkili olabilir. Araştırma sonucunda ulaşılan bulgular doğrultusunda seyahatnamelerin 10. sınıf tarih dersi kazanımlarının gerçekleştirilmesinde kullanılabileceğine, ortaöğretimde yer alan diğer tarih derslerinin kazanımlarının gerçekleştirilmesinde de uygulanabileceğine, bu konuda akademik çalışmalar yapılabileceğine ilişkin öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the benefits of studying the travelbooks in the history lesson in the10th grade and how it will be able to done with different examples. These travelbooks have been examined on the view of earnings of the 10th grade history subject teaching programs the research has been performed between 2015 and 2017 by the researcher. In order to get the necessary data, it has been chosen the way of analyzing documents and studying different sources according to the aims of the research. Some activities havebeen organised to acquire the earnings of 10th grade history lesson teaching program With the part schoosen from the travelbooks According to the gathered data if these travelbooks are used in a criticizing and a contrastive way in the class, it can be effective on acquiring the earnings of 10th grade history lesson and making the students earning the skills of historical thinking. According to the data reachedat the end of the study some advice is given that travelbooks can be used to get the earnings of the 10th grade history lesson and they can be implemented to get the earnings of history lesson on other grades in High Schools and some other academic researchers can be done on the given subject