African slaves in the 19th century Ottoman Empire
19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda Afrikalı köleler
  1. Tez No: 471829
  2. Yazar: ÖZGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜCEL TERZİBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, arşiv belgeleri ve kurgu metinlerden yola çıkarak, 19. yy'da Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan köleleştirilmiş Afrikalı insanların hayat hikâyelerini inceliyor. Osmanlı'daki kölelik kurumuna dair anaakım literatür ve tarih çalışmaları ile günümüzde bu konu hakkında kamuyounda hakim olan yaklaşım, Osmanlı'da köleliği yumuşak bir toplumsal mekanizma olarak tanımlar. Hizmet ettikleri evlerin“kızları”ya da“oğlanları”olarak görüldükleri için, bu yaklaşıma göre Osmanlı'da kölelerin karşılaştıkları herhangi bir kötü muamele söz konusu değildir ve hatta Amerika kıtasındaki kölelerle kıyaslandığına durumları oldukça iyidir. Eviçi ve elit kölelere odaklanan bu çalışma, köleliğin nispeten iyi korunan ve entegre edilmiş olanlar için bile acımasız bir gerçeklik olduğunu göstererek, bu yaygın kanıyı sorgular. Ayrıca, farklı türden kaynaklara aşağıdan tarih yazımı yöntemiyle yaklaşan bu tez, sadece kölelerin kötü muameleye maruz kaldıklarını iddia etmekle kalmayıp,“özgürlük”ten sonra bile üzerlerinde taşıdıkları stigmayı gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life stories of enslaved African people throughout the 19th century Ottoman Empire in the light of archival and fictional texts. Orthodox historical literature on the institution of Ottoman slavery, along with contemporary public opinion regarding it, suggests that slavery in the Ottoman Empire was a benign social mechanism. Since slaves were considered to be“daughters”or“sons”of the houses they served, according to this perception, it is assumed that there were no imminent peril of abuse regarding the slaves and their lives were fairly easy in comparison to their comrades in the Americas. This study, focusing particularly on domestic and elite slaves, questions this perception and attempts to demonstrate that slavery was a harsh reality even for those who were relatively well-protected and best integrated. Additionally, by applying the bottom-up methodology to different types of sources, this thesis argues that slaves were not only subject to maltreatment but also carried the stigma of slavery even after“freedom”.