Problems of self-knowledge and phenomenal character
Kendinin bilgisi ve fenomenal karakterin sorunları
  1. Tez No: 471830
  2. Yazar: TUĞBA YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zihinsel durumlar, bedensel duyumlar, algılamalar ve deneyimlerin fenomenal karakteri hakkındaki samimi atıflarla ilgili kendinin bilgisi doğrudan ve doğru görünmektedir. Ancak, bu bilginin nasıl elde edildiği ve daima güvenilir olup olmadığı soruları kendimizi daha çok anlamak için mühimdir. Bu çalışma bilinç, farkındalık, algılama, içe bakış ve kendi deneyimlerinin fenomenal karakteri kavramları etrafında gelişmektedir. Kendinin bilgisi hakkındaki çeşitli sorunları sunmak için bir teşebbüstür. Çalışma, Fred Dretske'nin zombi olmadığımızı nasıl biliyoruz sorusunun araştırılmasıyla başlamaktadır ve yeri değiştirilmiş algılama modeli (displaced perception model) ve içsel-duyu modeli (inner-sense model) diye adlandırılan iki içe-bakış modelinin sunumu ve ele alınmasıyla devam eder. Bu, deneyimin fenomenal karakterini anlamak için Thomas Nagel ve Peter Hacker tarafından savunulan iki izahat ele alınılarak yapılan bir teşebbüs ile devam eder. Çalışma boyunca sunulan kendinin bilgisiyle ilgili izahatlerin sorunları olmasına karşın zihinsel durumlar, bedensel duyumlar ve deneyimin fenomenal karakterine ilişkin kendinin bilgisini bilişsel bir başarı olarak görebiliriz. Bu çalışma, hem basit kendinin bilgisinin (trivial self-knowledge) hem de hakikî kendinin bilgisinin (substantial self-knowledge) kendimizi anlamada mühim olduğu ve bunların beraber ele alınmasının gerektiği savıyla sona erer.
Özet (Çeviri)
Self-knowledge regarding sincere attributions about mental states, bodily sensations, perceptions, and the phenomenal character of experiences seem direct and true. However, the questions of how we acquire such knowledge and whether it is always reliable are significant in understanding more about ourselves. This is a study that revolves around the notions of consciousness, awareness, perception, introspection and the phenomenal character of one's own experiences. It is an attempt to present several important questions about self-knowledge. The study starts with an inquiry on Fred Dretske's question of how we know that we are not zombies and leads to an exposition and evaluation of two models of introspection called the displaced perception model and the inner-sense model. It follows with an attempt to understand the notion of phenomenal character of experience by evaluating two accounts held by Thomas Nagel and Peter Hacker. Although there are problems with the accounts of self-knowledge presented throughout the study, self-knowledge of mental states, physical sensations, and the phenomenal character of experience seems to be a cognitive achievement. This study concludes with the claim that both trivial self-knowledge and substantial self-knowledge are significant in understanding ourselves and they should be taken up together.