Horizontal coordination and transparency of information
Yatay koordinasyon ve bilginin şeffaflığı
  1. Tez No: 471858
  2. Yazar: YUNUS TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM ÜNAL ZENGİNOBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Rasyonel iktisadi aktörler ardışık dönemlerde yaptıkları yatırımlardan daha yüksek getiriler elde etme amacıyla bir dönem içinde sermaye yatırımı yapmayı tercih edebilirler. Bu çalışmada böyle bir etkileşimin koordinasyon yetersizliği ve sosyal refah üzerine etkisini inceliyoruz. Modelimizde, yatırım tamamlayıcılıklar hem dönemler içinde (dikey tamamlayıcılık) hem de dönemler arasında (yatay tamamlayıcılık) mevcuttur. Daha belirgin olarak, modelde altta yatan ekonomik temel ve esaslar dışında, yatırımdan elde edilen getiri o dönem içinde yapılan toplam yatırıma ve önceki dönemlerde yapılan toplam yatırımlara bağlıdır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre toplumsal düzeyde tam şeffaflık şu durumlarda en iyidir: aktörler nispeten daha kesin özel bilgilere erişim imkânına sahip ise ve tamamlayıcılıklar yeterince düşük seviyelerde ise. Aksi takdirde daha fazla şeffaflık sosyal refahı düşürmektedir, çünkü daha az yatay koordinasyon sonucunda ortaya çıkan kayıp daha iyi dikey koordinasyondan elde edilen kazançtan daha fazla olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rational agents might choose to invest in a certain kind of capital in a period in the hope of making higher returns from their investments made in consecutive periods. We examine the impact of such an interaction on the incidence of coordination failure and accordingly social welfare. In our set-up, investment complementarities are present both within periods (call vertical complementarity) and between periods (call horizontal complementarity). In particular, other than the underlying economic fundamental, the return on investment depends on its aggregate level in that period as well as the aggregate investment made in the previous period. The results suggest that full transparency is optimal at the social level as long as agents have an access to relatively more precise private information and complementarities are sufficiently low. More transparency otherwise reduces social welfare as the gain from better vertical coordination is outweighed by the loss resulted from lesser horizontal coordination.