Osmanlı son döneminde Yemen isyanlarının türkü metinleri üzerine etkileri
In the late Ottoman period Yemen riots effects on folk songs
  1. Tez No: 471878
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIDDIK ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Yemen İsyanlarının Türk toplumu üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Osmanlı Devleti, özellikle Batı dünyasında 'Hasta Adam' olarak adlandırılıp, toprakları pay edilirken kutsal yerleri koruma görevinden de geri kalmamıştır. İngilizlerin Arap milliyetçiliğini kullanan menfi politikaları nedeniyle İttihat-ı İslam (İslam Birliği) düşüncesi geçerliliğini yitirmeye başlamış, Arapların Osmanlı Devleti'ne karşı isyan girişimleri yoğunluk kazanmıştır. Osmanlı Devleti ise kutsal topraklardaki bu isyanları bastırmak için çeşitli politikalar uygulamış, bu kapsamda bölgeye Anadolu'dan çok sayıda asker ve silah sevketmiştir. I. Dünya Savaşı'nda İttifak Bloğunda yer alan Osmanlı Devleti birden fazla cephede aynı anda mücadele sürdürmek zorunda kalmıştır. Bu cephelerden biri de, İslam dinine göre kutsal kabul edilen ve Arap Yarımadası olarak bilinen bölgede yer alan toprakları, dini mekân ve sembolleri korumak için savaştığı Yemen-Hicaz cephesidir. Bu araştırmada, Anadolu coğrafyasından Yemen'e giden Osmanlı Türk askerlerine (dönülemeyen yolda) yakılan türküler, Anadolu halkının kaygı ve acılarına bize daha yakından tanıklık etmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This work analyses the effects of Yemen Revolts on Turkish society. Ottoman Empire who was a part of Alliance countries during the World War I, had to fight on different battlefronts at the same time. One of those battlefronts is Yemen-Hicaz that Ottaman Empire fought for protecting the Holy land. While Ottoman Empire was called as a“Sick Man”by the whole world and her land was being shared, she was stil trying to protect the Holy land. However, when, the World War I had finished and Ottoman Empire had been announced among the defeated countries, The Holy land was left behind. Morevover The British played a role in losing hopes in the idea of Pan-Islamism by provoking racist side of Arabs and supported the rebellion against the Empire. This study will lighten the sorrows and concerns of Anatolian people who composed songs for the soldiers gone to an unknown future in Yemen.