Orta Anadolu linyitleri Çayırhan bölgesinde işletme projesinin uygulaması, mevcut galeri tahkimatlarının irdelenmesi ve boyutlandırılması
- Tez No: 4719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
iv ÖZET Bu çalışma, Orta Anadolu Linyitleri İşletmesi Çayırhan Bölgesi* nde uy gulanmakta olan galeri tahkimatlarının incelenmesi ve boyutlandırılma- sını içermektedir. İlk olarak, boyut landırma çalışmalarına ön bilgile ri sağlamak amacıyla jeolojik çalışmalar yapılmıştır. Bu "bilgilerin ışığında, sınır elemanları yöntemi ile 100 m ve 200 m derinliklerde a- çılacak boşluk çevresinde oluşabilecek gerilme dağılımları ile güven lik katsayıları ve bağıl elastik yer değiştirmeler incelenmiştir. Kaya sınıflama sistemlerinden yararlanılarak, işletmede egemen olan tüf, silisli kalker, kil-marn ve bitüm ile killi-silisli kalker seri leri gruplandırılmıştır. Her bir grup için, B-14 tipi galerilerde ya rım bağda 5» 6 ve 7 sıktırma takozu kullanılarak rijit çelik bağların duraylığı araştırılmıştır. Sonuçlar, tüf serisi hariç diğer bütün serilerde GI 110 profilinin ya rım bağda 6 adet sıkılama takozu kullanılması durumunda yeterli olacağı nı göstermiştir. Buna ilave olarak, silisli kalker serisinde ise, GI 110 profilin fazlası ile yeterli oluşu nedeniyle, bu seride bağ aralıkları- nın 1 m' den fazla genişletilmesinin mümkün olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the investigation and dimensioning of gal lery supports used at the Çayırhan District of Middle Anatolian Lignite Mining Establishment. First, geological studies were carried out in or der to obtain preliminary information for the dimensioning. Based on this information, the distribution of induced stresses, safety factors and relative elastic displacements around the openings, to be excavated 100 m and 200 m below surface, were studied with the aid of boundary element method. The predominant rock series in the basin, which are tuff, siliceous limestone, clay-marl, bituminous shale and siliceous limestone with clay, were all classified according to rock mass classification systems. For each rook class, the stability of rigid; steel supports in B-14 type galleries, where 5i 6 and 1 blocking points used on one half of the set, ha» been investigated. The results indicate that, except for the tuff series, GI 110 sections with 6 blocking points used on one half of the set will be adequate in all other series. In addition, in the siliceous limestone series, it has been realized that it is possible to increase the rib spacing to more than 1 m since 0,1 110 section is more than adequate for this se ries.