DSLR kameraların film yapımına ve biçeme etkileri
The effects of DSLR cameras to the filmmakeing and style
- Tez No: 471927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sinemanın icadından bugüne kadar geçen sürede birçok teknolojik yenilik gerçekleşmiştir. Sinema için –sesten sonra - bu teknolojik yeniliklerin belki de en radikali, fikir aşamasından gösterim aşamasına kadar bir filmin oluşum sürecinin yaşadığı dijital dönüşüm olmuştur. Konvansiyonel sinema ile dijital sinema arasındaki rekabet bugün artık dijitalin zaferiyle sonuçlanmış gibi görünmektedir. Doğal olarak bu dönüşümün bir takım etkileri olmuştur. Film üretiminin iş akışına sirayet eden etkilerinin yanı sıra dijitalleşme –özellikle kamera ve kurgu sistemlerinde- sinemanın anlatısını da etkilemiştir. Aygıtla kurduğu ilişki düşünüldüğünde sinema, ifade gücünü sürekli geliştirmiş, bu ifade gücü geliştikçe de yeni fikirler, akımlar ve anlatılar oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı, dijital sinema bağlamında DSLR film yapımının sinemasal biçeme ve prodüksiyona etkisinin ne olduğunu saptamaktır.
Özet (Çeviri)
Many technological innovations have taken place since the invention of cinema to the present day. Perhaps the most radical of these technological innovations for the cinema - except the coming of sound - has been the digital transformation experienced by a filmmaking process from idea through presentation. The competition between conventional cinema and digital cinema now seems to have resulted in digital victory. Naturally, this transformation has had a number of effects. Along with the effects of film production on workflow, digitization - especially in cameras and editing systems - has also affected cinema's narrative. When considering the relationship with the device, the cinema has constantly improved its expression power, and this expression has created new ideas, currents and narratives as power has developed. The purpose of this study is to determine the effect of DSLR filmmaking on style and production in the context of digital cinema.