Social and economic structure in Khazar Khanate
Hazar Kağanlığı'nın sosyal ve ekonomik yapısı
  1. Tez No: 472049
  2. Yazar: MUSTAFA KANGAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hazar Devleti Orta Asya'dan göç eden Türkler tarafından kurulmuş, Karadeniz kıyılarında güçlü bir devlet kurmuş siyasi bir güçtür. 7. Yüzyıldan 10. Yüzyıla kadar bulundukları coğrafyada güçlü ve etkili bir ekonomik düzen kurmuş ve devletin seçtiği dini tercihle farklılık arz etmiş bir devlettir. Hazar devleti oluşturduğu toplumsal düzenle farklı inançların bir arada rahatlıkla yaşamasına olanak sağlamış ve örnek bir toplum ortaya koymuşlardır. Kurdukları hoşgörü ortamı ve uyguladıkları adalet sistemiyle farklı inançların adil bir hukukla huzurlu bir şekilde yaşayabileceklerini böyle bir ortamın ekonomik sistemin devamlılığını olumlu yönde etkileyeceğini göstermişlerdir. Aynı zamanda bulundukları coğrafi konumu ve bölgedeki devletlerin durumunu iyi tespit ederek uyguladıkları politikalarla güçlü bir ticari ağ kurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The Khazar State is a political power established by Turks who emigrated from Central Asia and established a strong state on the Black Sea coast. From the 7th century to the 10th century, they established a powerful and effective economic order on the geographical region they are in and they are a state which has differentiated with the religious preference chosen by the state. The social order that the Khazar state created has provided a model society that allows different beliefs to live together easily. Their tolerance and the justice system they have established have shown that different beliefs can live in a peaceful way with justice, and that such an environment will affect the continuity of the economic system positively. At the same time they have established a strong commercial network with the policies they have applied, by determining the geographical position they are in and the situation of the states in the region.