İnsan kaynakları yönetiminde psikolojik sermaye ile motivasyon ilişkisi
The effect of psychological capital on motivation in human resources management
  1. Tez No: 472048
  2. Yazar: BUKET VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada, psikolojik sermayenin boyutları olan öz-yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılığın motivasyon ile ilişkisi incelenmiştir. Bu amaçla İstanbul ilinde hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmada 172 beyaz yaka çalışanın, anket yöntemiyle vermiş oldukları cevaplar toplanarak psikolojik sermayenin motivasyon ilişkisi saptanmaya çalışılmış, kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. İlişkiyi saptamak adına 8 hipotez kurulup, kabul veya red durumları istatistiksel analizlerle belirlenmiştir. İlk bölümünde insan kaynaklarının amaç ve önemi açıklanmaktadır. İnsan kaynakları, tüm çalışanların verimli yönetimi, kişisel hedeflerine ulaşabilmesi, şirketlerin başarı kazanıp, rekabet üstünlüğü sağlayabilmeleri adına çok önemlidir. İnsan kaynakları yönetimindeki başarı için bilgi, beceri ve yeteneklere göre çalışanları değerlendirmek gerekmektedir. İkinci bölümünde psikolojik sermayenin tanımı ve boyutları incelenmiştir. Kişinin kendini nasıl hissetiğiyle ilgilenir ve kazanılmış başarıyı tanımlar. Duygu, düşünce, psikolojik durumlar olayları değerlendirmede önem taşır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise motivasyon kavramı ele alınmıştır. Motivasyon, kişinin kendi beklentisiyle örgüt içindeki hedeflerin aynı doğrultuda ilerlemesi, karşılıklı gelişimin sürdürülebilmesini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
İn the research, the relationship between the dimensions of self-sufficiency, hope, optimism and endurance, which are the dimensions of the psychological capital, is investigated. For this purpose, 172 white-collar employees working in the service sector in İstanbul were asked to determine the motivation relationship of the psychological capital by collecting the answers they gave by the questionnaire method, and easy sampling method was used. Eight hypotheses were established in order to determine relativity, and acceptance or rejection cases were determined by statistical analysis. The first part explains the purpose and the importance of human resources. Human resources are crucial in terms of efficient management of all employees, attainment of personal goals, and the ability of companies to gain success and achieve competitive advantage. For the success of human resources management, it is necessary to evaluate employees according to their knowledge, skills and abilities. In the second part, the definition and dimensions of the psychological capital are examined. He is interested in how the person feels himself and defines the success he has achieved. Emotions, thoughts, psychological situations are important to evaluate the events. In the third part of the study, the concept of motivation is discussed. Motivation explains that one's own expectation and the goals within the organization are moving in the same direction, and mutual development can be sustained.