AISI 4140 çeliğinin sıcak daldırma galvaniz, çinko lamelli ve elektro galvaniz kaplama uygulaması sonrasında mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical characteristics of AISI 4140 steel after the application of galvanize, zinc flake and electro galvanized coating, hot dip galvanized coating
- Tez No: 472379
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, makine ve imalat sanayinde yaygın olarak kullanılan AISI4140 çeliği seçilmiştir. Günümüz endüstrisinde bu çeliklerin oksidasyon ve korozyon problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu problemi ortadan kaldırmanın bir yöntemi de galvaniz kaplama işlemidir. Bu çalışmada, 3 farklı galvanizleme türü seçilmiştir. Bunlar elektro galvaniz kaplama, çinko lamelli galvaniz kaplama ve sıcak daldırma galvaniz kaplama yöntemleridir. Aynı tür numune gruplarına bu galvanizleme yöntemleri ayrı ayrı uygulanmıştır. Elde edilen galvaniz kaplama sonuçları işlem görmemiş numune ile mekanik ve metalürjik olarak kıyaslanmıştır. Numunelere çekme deneyi ile çekme dayanımı, akma dayanımı ve yüzde uzama değerleri belirlenmiştir. Mikro sertlik deneyi ile kaplama tabakasından ana yapıya doğru Mikro Vickers olarak sertlikleri alınmıştır. Optik mikroskop ile mikro yapı ve tabaka kalınlıkları ölçülmüştür. Galvaniz kaplanmış numunelerin çekme sonuçları açısından en iyi sonucu ortalama çekme dayanımı ile 1195 MPa ile AISI4140 elektro galvaniz kaplamadır. Mikro sertlik sonuçları açısından kıyaslandığında 365 HV ile AISI4140 çinko lamelli galvaniz kaplamadır. Tabaka kalınlığı olarak kıyaslandığıda en yüksek tabaka kalınlığı 140 mikron ile sıcak daldırma galvaniz kaplamadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, AISI4140 steel which is widely used in machine and manufacturing industry was chosen. Oxidation and corrosion problems of these steels occur in today's industry. One way to remove this problem is to use galvanized coating. In this study, three different types of galvanizing were chosen. These are electro galvanized coating, zinc flake galvanized coating and hot dip galvanizing coating methods. These galvanizing methods were applied separately to the same sample groups. The galvanized coatings obtained are compared mechanically and metallurgically with untreated samples. Tensile strength, yield strength and percentage elongation values were determined by tension test. The micro hardness test was used to determine the hardness of the micro-vickers from the coating layer to the main structure. Microstructure and layer thicknesses were measured with an optical microscope. In terms of tensile results of galvanized coated specimens, AISI4140 electro galvanized coating is the best finish with an average tensile strength of 1195 MPa. AISI4140 zinc flake galvanized coating with 365 HV when compared in terms of microhardness results. When compared to layer thickness, the highest layer thickness is hot dip galvanized with 140 μm