Sıcak hadde dikey makaralara tozaltı kaynak yöntemiyle uygulanan Ni-Mo alaşımlı sert dolgu kaplamaların yüksek sıcaklık aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of high-temperature wear behavior of Ni-Mo alloy hardfacing coatings applied to vertical rolls by submerged arc welding
  1. Tez No: 930720
  2. Yazar: HİKMET GİZEM SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KANCA, DOÇ. DR. ALİ GÜNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezi, demir-çelik endüstrisinde sıcak haddeleme işlemlerinde kullanılan dikey makaraların yüzeylerine Ni-Mo alaşımlı sert dolgu kaplamaların tozaltı ark kaynağı (SAW) yöntemiyle uygulanması, sert dolgu kaplamaların karakterizasyonu ve bu kaplamaların yüksek sıcaklıklardaki aşınma davranışlarını incelenmesine odaklanılmıştır. Tampon kaynağı (ER430) ile tampon + sert dolgu kaynağına (ER430+EC410Ni) uygulanan kaplamalarda kaplama kalınlıkları, faz yapıları ve sertlik değerlerinde önemli farklılıklar meydana geldiği tespit edilmiştir. SAW ile oluşturulan kaplama kalınlıkları ER430 ve ER430+EC410Ni sırasıyla 1,5 mm 3,75 mm olarak tespit edilmiştir. ER430 ve ER430+EC410Ni kaplamaların ortalama sertlik değerleri ise 533±42 HV0.1 ve 473±35 HV0.1 olup 300 HV0.1 sertlik değerindeki AISI 4140 çeliğine göre daha yüksek sertliğe sahip bir yüzey elde edilmiştir. Yüzey sertliğindeki bu artışlar ile tozaltı kaynağı ile sert dolgu kaplama uygulanan yüzeyler oda sıcaklığı, 300 °C ve 600 °C'de işlemsiz AISI 4140 çeliğine göre daha iyi aşınma direnci sağlamıştır. Ancak, kaplanmış numuneler arasında ER430+EC410Ni yüzeyleri ER430'a göre daha düşük sertlikte olmasına karşın bu tez çalışmasındaki aşınma koşullarında çoğunlukla ER430'a göre daha iyi aşınma direnci göstermiştir. Bu durum ER430+EC410Ni'nin tokluğu yüksek γ (östenit) fazı ve M6C fazları içermesine atfedilebilir. Bu çalışma sonucunda AISI 4140 çeliğinden imal edilen sıcak hadde dikey makaralara tozaltı kaynak yöntemiyle ER430 ve E430+EC410Ni kaplamaların uygulanması sonucu aşınma dirençlerinde 5 katı aşan aşınma dirençleri sağlanarak zamansız duruşlar azaltılarak üretimde artış sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis focuses on the application of Ni-Mo alloy hard-facing coatings on the surfaces of vertical rolls used in the hot rolling processes of the iron and steel industry using the submerged arc welding (SAW) method. The study investigates the characterization of these hard-facing coatings and their wear behavior at high temperatures. Significant differences in coating thickness, phase structures, and hardness values were observed between coatings applied using buffer welding (ER430) and buffer + hard-facing welding (ER430 + EC410Ni). The coating thicknesses obtained via SAW were determined to be 1.5 mm for ER430 and 3.75 mm for ER430 + EC410Ni. The average hardness values of the ER430 and ER430 + EC 410Ni coatings were measured as 533±42 HV0.1 and 473±35 HV0.1, respectively, which are significantly higher than the 300 HV0.1 hardness of AISI 4140 steel. Due to these increases in surface hardness, the hard-facing-coated surfaces exhibited superior wear resistance compared to uncoated AISI 4140 steel at room temperature, 300°C, and 600°C. However, despite having lower hardness than ER430, the ER430 + EC410Ni coatings generally demonstrated better wear resistance under the wear conditions investigated in this study. This behavior can be attributed to the presence of a high-toughness γ (austenite) phase and M6C phases in the ER430 + EC410Ni coating. As a result of this study, it has been concluded that applying ER430 and ER430 + EC 410Ni coatings via submerged arc welding on vertical hot rolling rolls made of AISI 4140 steel can enhance wear resistance by more than five times. This improvement can help reduce unplanned downtimes and increase production efficiency.