Japon bıldırcınlarında yumurta ağırlığı, şekli, hacmi ve kabuk yüzey alanının kuluçka performansına etkileri
Determining the effects of egg weight, shape, volume and surface area on incubation performance in Japanese quails
- Tez No: 472416
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada 10 haftalık yaştaki Japon bıldırcını sürüsünden elde edilen toplam 565 kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Kuluçkanın başında ve çıkış bölmesine aktarıldıklarında yumurta ağırlıkları belirlenmiş, yumurtalar makineye konmadan önce fotoğraflanmış ve yumurtalarda en, boy ölçümleri yapılmıştır. Ön gelişme dönemi boyunca günlük olarak yumurtalarda kabuk sıcaklıkları ve makine sıcaklıkları kaydedilmiştir. Sayılsal görüntü analizi yazılımı ile fotoğraflar üzerinden alan ve hacimler hesaplanmıştır. Yüzey alanı ve hacim tahminleri farklı araştırıcılar tarafından geliştirilen denklemler yardımıyla da elde edilmiştir. Bu değerler karşılaştırıldığında tahmin denklemleriyle elde edilenlerin tamamının görüntü analiziyle elde edilenlerden istatistik olarak önemli düzeyde farklı olduğu görülmüştür. Yumurtalar irileştikçe yüzey alanının oransal olarak azaldığı ve nem kaybının zorlaştığı belirlenmiştir. Bulgularımız araştırıcılar tarafından ortaya konduğu gibi tür içi ve türler arası yumurta şekil farklılıklarına bağlı olarak genelleştirilmiş hacim ve yüzey alanı tahmin denklemlerinin kullanımının hatalı olacağını desteklemiştir. Çalışma kolaylığı ve doğruluk açısından görüntü analizinin tercih edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 565 hatchable Japanese quail eggs from 10 wk of age were used. Egg were weighed during set to incubator and transferring to hatcher. Eggs were also photographed prior to set. Egg widths and lengths were measured. Egg shell temperatures and setter temperatures were daily recorded until loading to hatcher. Surface area and volume of the eggs were calculated by digital image analysis software. Both were also estimated by formulas which developed by some researchers. When these parameters were compared, it was found that all of these estimations were significantly differed than image analysis results. It was determined that larger eggs had relatively less surface area, and this led to difficult humidity loss. Our findings were supported that using generalized egg volume and surface area estimation equations were erroneous due to intra and interspecies egg shape variation. It was concluded that image analysis was preferable due to work easy and reliable.