Antalya batı kıyıları (Antalya-Kalkan)'nın Halacaridae (Acari) türlerinin taksonomik ve bazı biyoekolojik özellikleri
Taxonomic and some ecologic features of Halacaridae (Acari) species along the west coast of Antalya (Antalya-Kalkan)
  1. Tez No: 472438
  2. Yazar: FURKAN DURUCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÖMER BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türkiye'nin Batı Akdeniz Kıyıları (Antalya-Kalkan)'nda dağılım gösteren Halacaridae türlerini belirlemek amacıyla Türkiye'nin Batı Akdeniz Kıyılarında 10 istasyon seçilmiş ve bu istasyonların farklı habitat ve derinliklerinden (0-30 m) toplam 140 örnek alınmıştır. Bu örneklerin incelenmesi sonucunda 16 cinse ait 37 tür ile bunlara ait toplam 714 birey tespit edilmiştir. Bu türlerden 1'i (Atelopsalis tricuspis) Akdeniz, 36'sı Doğu Akdeniz, 25'i Türkiye faunası ve 37'si Türkiye'nin Akdeniz faunası için yenidir. Tür sayısı bakımından Copidognathus 10 tür ile ilk sırada yer almıştır. Bu cinsi 5'er tür ile Rhombognathus ve Agauopsis, 2'şer tür ile Acaromantis, Agaue, Scaptognathus, Simognathus, 1'er tür ile Acarochelopodia, Actacarus, Anomalohalacarus, Atelopsalis, Halacaropsis, Halacarus, Lohmannella, Maracarus, Thalassarachna cinsleri takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine Halacaridae species distributed along the West Coast of Mediterranean Sea of Turkey (Antalya-Kalkan), a total of 140 benthic samples was collected from different depths and biotopes (0-30 m) at 10 stations. As a result, 16 genera, 37 species and 714 specimens were determined, of which one species (Atelopsalis tricuspis) was new to Mediterranean fauna, 36 to Eastern Mediterranean, 25 to Turkish halacarid fauna and 37 to Mediterranean Coast of Turkey. According to the species numbers, Copidognathus ranked first with 10 species. Copidognathus was respectively followed by Agauopsis, Rhombognathus with 5 species, by Acaromantis, Agaue, Scaptognathus, Simognathus with 2 species, by Acarochelopodia, Actacarus, Anomalohalacarus, Atelopsalis, Halacaropsis, Halacarus, Lohmannella, Maracarus and Thalassarachna with 1 species.