Arduino ile elektrik motorlarının internet tabanlı kontrolü
Internet based control of electric motors with arduino
- Tez No: 472470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUBİLAY TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Teknoloji ile birlikte sistemlerin kontrol yöntemleri de hızla gelişmektedir. Eskiden çok zor olan bir kontrol artık daha kolay ve en önemlisi çok daha ekonomik olarak yapılmaktadır. İnternetin yaygınlaşması ve bağlantı hızının artması ile sistemlerin kontrolü ve izlenmesi internet üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bu çalışmada, bilgisayar destekli ve internet üzerinden kablosuz olarak step, servo ve DC (direct current) motor kontrolü ve sistemin kurulu olduğu bölgenin eşzamanlı izlenilmesi gerçekleştirilmiştir. Sistem gerektiği zaman başka bir bölgeye kurulabilmekte, farklı bir bilgisayardan uzaktan kontrol edilebilmektedir. Arduino UNO R3 kartı ile birlikte Arduino Motor Shield kullanılarak birden fazla ve her biri farklı türlerde motorlar kontrol edilmiştir. Bu çalışmanın en büyük amacı uzaktan erişim ile istenilen motorların kontrol edilmesinin sağlanması ve bu sayede istenilen endüstriyel kontrolün uzaktan erişim ile yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Methods to control machines and systems has improved due to the rapid growth of technology. It used to take a lot of effort to control machines but it has become very simple and efficient to produce these components. As internet became more availabe throughtout the world and improvement in the speed of connection made these systems to be controlled and monitored remotely. In this study, step, servo and DC (direct current) motor control and simultaneous monitoring of the system where the system is installed were realized by computer assisted and wireless internet. The system can be installed in another area when needed, and can be remotely controlled from a different computer. Using Arduino UNO R3 card, Arduino Motor Shield was used to control more than one and each type of engines. The main purpose of this study is to control the desired motors with remote access and remote control of the desired industrial control on this number.