Nesnelerin interneti tekniğinin doğru akım motorlarına uygulanması
Application of internet techniques of objects to direct current motors
  1. Tez No: 601278
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, internet üzerinden nesnelerin interneti tekniğiyle erişimli enkoderli doğru akım (DA) motoruyla akuple hale getirilen bir lineer aktuatör düzeneği oluşturulmuştur. Akuple sistem, Arduino denetleyici ile programlanmıştır. Kullanılacak arayüz programı ise Android studio da tasarlanmıştır. Bu düzenek yapılan yazılım doğrultusunda akıllı telefon üzerinden kontrol edilebilecektir. Kullanıcılar internet bağlantısı olan herhangi bir akıllı telefondan veya tabletten bu sisteme bağlanarak pozisyonunu kontrol edebileceklerdir. Tek parça olan sistemleri bölümler haline getirerek kontrol edilmesi zor ve mümkün olmayan sistemleri nesnelerin interneti tekniğiyle kontrol edebilmek için bir uygulama oluşturularak kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a linear actuator system which is coupled with direct current (DC) motor with access encoder by internet technique of objects is created. The coupled system is programmed with the Arduino controller. The interface program to be used is designed in Android studio. This device can be controlled via smartphone in accordance with the software. Users will be able to control their position by connecting to this system from any smartphone or tablet with internet connection. An application has been created to control the objects which are difficult and impossible to control by making the systems which are single-piece into sections, and to control the objects with internet technique.