Preparation and characterization of polymer nanocomposite membranes for water treatment application
Su arıtmada kullanım amaçlı polimer nanokompozit membranların hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 472507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyo ve Nano Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Polimer karışım esaslı nanotaneciklerdeki son gelişmeler nanoteknoloji için çok önemlidir. Düşük toksisitesi ve yüksek antimikrobiyal etkileri nedeniyle, ZnO gibi birkaç nanotanecik nanokompozit hazırlama aşamaları boyunca oldukça tercih edilir. Ayrıca endüstride kozmetik, boya, ilaç dağıtım sistemi, biyosensör ve tıp gibi birçok uygulama alanı bulunmaktadır. Bu tezde, üçlü polimer karışımları/ (ağırlıkça % 10) ZnO nanoptanecikler ultrasonikasyona dayalı basit ve etkili bir yöntemle hazırlanmıştır. Amacımız PS / PVP / PVDF karışımlarına dayanan iyi bir dispersiyon ve yüksek kararlılıkta ZnO nanotanecik elde etmektir. Saf polimer ve üçlü polimer karışım / ZnO nanotaneciklerin termal kararlılığı, termogravimetrik analiz (TGA) ile analiz edildi. Üçlü karışımdaki ZnO nanotaneciklerin morfolojisi ve dağılımı, X-ışını kırınımı, Taramalı Elektron Mikroskopu ve Kızılötesi Spektroskopi ile değerlendirildi. Deneysel sonuçlar, ZnO nanotaneciklerin üçlü polimer karışım matrisinde nanoölçekte homojen bir şekilde dağılmış olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Recent developments in polymer blend based nanoparticles are vital in the field of nanotechnology. Because of their low toxicity and high antimicrobial effects several nanoparticles such as ZnO are preferred during nanocomposite preparation steps. Polymer blend based nanoparticles have proven to have important industrial uses such as in the production of cosmetic, dye, drug delivery systems, biosensor technology and the field of medicine. In this thesis, ternary polymer blends/ (10 wt %) ZnO nanoparticles were prepared by a simple and effective method based on ultrasonication. Our aim was to obtain a good dispersion and high stability of ZnO nanoparticles based on PS/PVP/PVDF blends. The thermal stability of the pure polymer blends and ternary polymer blends/ ZnO nanoparticles was analyzed by thermogravimetric analysis (TGA). The morphology and the dispersion of the ZnO nanoparticles in ternary blends were then evaluated by X-ray diffraction, Scanning Electron Microscope and Infrared Spectroscopy. The experimental results showed that ZnO nanoparticles were dispersed homogeneously in the ternary polymer blend matrix in nanoscale.