Gerçek zamanlı video aktarımı için yazılım tabanlı radyo tasarımı
Software defined radio design for real time video streaming
  1. Tez No: 472508
  2. Yazar: TAMER KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, MATLAB programı üzerinde DVB-T standardına uygun olarak gönderici ve alıcı tasarımı yapılmıştır. Standarda uygunluğun testi için, tasarlanan gönderici ile genel bir DVB-T alıcı arasında aktarım gerçekleştirilmiş ve evrensel yazılım tabanlı radyo birimi (USRP) cihazı ile gerçek zamanlı olarak video aktarımı yapılmıştır. Çeşitli senkronizasyon yöntemleri incelenmiş ve tasarlanan alıcıya uygulanmıştır. USRP cihazları ile gerçek ortam üzerinde testler gerçekleştirilmiş ve elde edilen performans sonuçları, benzetimlerden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Uygulanan çeşitli senkronizasyon yöntemlerinin performans sonuçları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, DVB-T teknolojisinin gerçek ortam ve benzetim koşullarında benzer performans sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, a transmitter and receiver design are made on the MATLAB program according to the DVB-T standard. Transmission from transmitter to a general DVB-T receiver has been carried out to ensure transmitter conformance with standard. Real time video transmission was performed with USRP device. Various synchronization methods have been studied and applied to the designed receiver. Tests were performed on real environment with USRP devices and the performance results of tests were compared with the simulation performance results. Performance results of various synchronization methods were compared with each other. As a result, DVB-T technology has been shown to perform similarly in real environment and simulated conditions.