Lityum tabanlı bataryaların ömür tahmini için bir model geliştirme
Development of a model for state of health estimation of lithium based batteries
- Tez No: 472576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR BALIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Lityum tabanlı bataryaların ömür tahmini için bir model oluşturulması öngörülmüştür. Bu bağlamda tahmin için geliştirilen birçok yöntem hakkında yapılan literatür çalışmaları sonucu çok sık kullanılan ölçümlere bağlı tahmin yöntemi kullanılmıştır. Ölçümlere bağlı yöntem olarak bataryanın şarj-deşarj çevrimleri sonucu elde edilen ölçüm sonuçları kullanılmış, uygulanan akım, sıcaklık ve bazı sabit katsayı gibi değerlerin yönteme olan etkileri saptanmıştır. Bu değerler bir formül içerisinde değerlendirilmiştir ve farklı türde lityum bataryalara uygulanmıştır. Her çevrim sonucu elde edilen kapasite kaybı değerleri, formül ile uyarlanan eğri ile karşılaştırılarak formülün doğrulanması sağlanmıştır. İkinci aşamada bataryanın anlık sağlık durumu için oluşturulan bir formül literatür çalışmaları sonucu bulunmuştur. Anlık sağlık durumu, yeni batarya %100 sağlıklı olarak düşünülüp, anlık hesaplanan sağlık kaybı değerinin saniye bazında devamlı olarak çıkarılmasıyla hesaplanmıştır. Bu anlık sağlık kaybı hesaplamasında daha önceki kapasite kaybı formülü kullanılmıştır. Hesaplanan bu değerlerin farklı bataryaların sağlık durumları tahmini için uygulanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the model establishing is predicted about lithium based batteries state of health (SOH) estimation. At this point literature working is done about the development of prediction methods and well known the measurement based method is used for prediction. About the measurement method, the results of batteries charge-discharge cycles are used, and effects of applying current, temperature and some constants values are determined. These values are thought in a formula and applied different kind of lithium batteries. The result of cycles capacity loss values are compared with the adapted curve and it gives true result. At the second step A formula for the instant health status of the battery was found to be the result of literature studies. The instantaneous health status is calculated by considering the new battery as 100% healthy and continuously calculating the instantaneous calculated health loss value in seconds. In calculating this instantaneous health loss, the previous capacity loss formula was used. It is ensured that these calculated values are applied to estimate the health status of different batteries.