Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının fermi değme terimlerinin hesaplanması
- Tez No: 1027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Hylleraas tipi fonksiyonlardan kurulan dalga fonksiyonları kullanılarak, temel haldeki Lityum ve üç elektronlu atom iyonlarının Fermi değme terimlerini hesaplamak için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu prog- + +2 +3 ram kullanılarak Li, Be, B ve C için hesaplamalar yapılmıştır. Bulunan sonuçlar diğer hesaplama yöntemleri ve deneysel değerlerle karşılaştırılmış ve Li atomu için kullanılan dalga fonksiyonlarının uygunluğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this thesis a computer program has been developed for computing the Fermi contact term of Li and Li-isoelectronic systems in their ground states, using the wave functions which are linear combinations of Hylleraa s- type functions. By this program computations for Li, Be, B, and C have been done. The results obtained are compared with the values in the literature and it is found that the wave functions chosen for Li give the correct result.