Real-time system for bird sound recognition
Kuş sesi tanımlaması icin gerçek zamanlı sistem
  1. Tez No: 472589
  2. Yazar: OKAN KÜÇÜKTOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÜNSALAN, YRD. DOÇ. DR. ENGİN MAŞAZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çevresel seslerin işlenmesi, biyoçeşitliliğin korunması için yapılan çalışmaların temel araştırma konularından biridir. Bu çalışmaların en önemli ögelerinden biri kullanılacak olan ses işleme sistemidir. Biz bu çalışmada kendi kendine çalışabilen, düşük seviyeli, amaca uygun tasarlanmış, gerçek zamanlı, tek etiketli kuş sesleri üzerine yoğunlaşmış, bir adet mikrofon devresinden, bir adet Tiva C Connected Lauchpad'ten (Üzerinde ARM Cortex M4F tabanlı bir mikrodenetleyici barındıran) ve bir depolama biriminden oluşan çevresel sesleri işleyen bir sistem ileri sürmekteyiz. Önerilen sistemde, aynı anda verileri kaydeder ve işleriz. İlk işlem adımı olarak, spektral gürültü kapılama tekniği kullanarak durumunu koruyan arka plan gürültüsünü filtreleriz. İkinci olarak, ses kaydı içindeki gerekli kısımları ayırırız. Daha sonra, ses sinyalinden mel frekanslı cepstrum katsayılarını (MFCC) çıkarıp, öğretilmiş özellikler kullanarak en düşük mesafe sınıflandırıcısı ile özellikleri sınıflandırırız. Son adım olarak, sınıflandırma sonunda oluşan sınıf etiketlerini bir SD karta kaydederiz. Bu işlemler, mikro denetleyici üzerinde ping-pong arabellek yapısının etkin bir şekilde tanımlanması ve kullanılması ile yapılır. Önerilen sistem yazılımsal ve donanımsal anlamda esneklik sunar.
Özet (Çeviri)
Environmental sound processing is one of the main research areas in biodiversity preservation studies. One of the most important components of these studies is the sound processing system to be used. In this study, we propose a stand-alone, low-level, custommade, real-time environmental sound processing system concentrated on single-labeled bird calls and composed of a microphone circuitry, a Texas Instruments Tiva C Connected Launchpad (consisting of an ARM Cortex-M4F based microcontroller), and a storage unit. The proposed system enables data recording and on-board preliminary signal processing, feature extraction, classification and data storage. In the proposed system, we simultaneously record and process data. As the first processing step, we filter out steady background noise using spectral noise gating technique. Secondly, we detect necessary sound signal parts. We then extract mel frequency cepstrum coefficients (MFCCs) as features from the sound signal and classify features by minimum distance classifier with trained features. As the last step, store class labels after classification on an SD card. This is done by effectively defining and utilizing a ping-pong buffer structure on the microcontroller. The proposed system offers flexibility (both in hardware and software) for expansion.