Social analysis in three satirical postwar academic novels from the fifties to the eighties:Lucky Jim(1954)by Kingsley Amis,eating people is wrong(1959)by Malcolm Bradbury and changing places(1975)by David Lodge.
Kingsley Amis'in Lucky Jim(1954),Malcolm Bradbury'nin eating people is wrong(1959) ve David Lodge'un changing places(1975) isimli eleştirel akademik romanlarında toplumsal inceleme.
  1. Tez No: 208043
  2. Yazar: GÜLFER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma ikinci d?nya savaşı sonrasında yazılan, Lucky Jim, Eating People is Wrong ve Changing Places isimli romanlardaki, İngiliz kampus hayatını ele almaktadır. Kingsley Amis, Malcolm Bradbury ve David Lodge'un akademik tiplemeleri sırasıyla göndermeler yapılarak analiz edilmektedir. Sözkonusu yazarlar belirtilen romanlarda, birey ve topluluk arasındaki sınıf farklılığını, bu farklılıktan doğan iç çatışmayı, yabancılaşmayı ve bunun sonucu olarak da liberal humanizma değerlerindeki d?ş?ş? gözler ön?ne sermişlerdir. Bunun yanısıra modern yaşamın köks?zl?g?, insanın kendine g?vensizliği, akademik arketipler kullanılarak ele alınmıştır. Kingsley Amis'in Lucky Jim adlı romanındak? Jim Dixon karakteri, Bradbury'nin Profesör Treece tiplemesiyle bazı ortak özellikler taşımaktadır. Profesor ve Jim 1950'li yıllara ait olmadıklarını d?ş?nmektedirler, her ikisi de ?niversite, ögrenciler ve eğitim konusunda 1930'lardaki ideal değerlerin yani diğer bir deyişle bilimsel çalışmanın ön planda tutulduğu, savaş öncesi hayatın hayalini kurmaktadırlar. Fakat ironik olarak kendileri bu fikirleri gerçek hayata bir t?rl? geçirememektedirler. Diğer taraftan David Lodge, Changing Places adlı romanında, İkinci D?nya Savaşı sonrasında, liberal hümanizma değerlerindeki entellekt?el yokoluştan daha cok akademik ortamı ahlaki açıdan da değerlendirmiş ve romanın sonunu açık bırakarak yorumunu okuyucuya bırakmıştır. Lucky Jim, Eating People is Wrong ve Changing Places, yabancılaşma, kişiler arası iletişim ve eğitim konusundaki eleştiriler açısından birçok ortak özellik taşımaktadırlar. Her ?ç kitap da, eğitim, sınıf ve ahlak konusunda toplumda yaşanan problemleri yansıtmaktadır. Bu problemlerin başlıca sebeplerinden biri İkinci D?nya Savaşı sonrasında ?niversitelerde yapılan 118 reformlardır. İkinci D?nya Savaşı sonrasında toplumun eğitim seviyesini artırmak için ?niversitelere her yaştan ve gruptan insanın kaydı yapılmıstır. Bu yolla kozmopolitan bir ortam haline dön?şen ?niversitelerde beklenenin aksine çatışma, yabancılaşma, iş ve etik ahlakındaki bozulma kaçınılmaz hale gelmiştir. Söz konusu yazarlar romanlarında komik-eleştirel bir tarz yaratarak toplumun her kesimine ulaşmayı hedeflemişlerdir. Sonuç olarak, yazarlar, d?ş?k tabakadan gelen, araştırmacı ve yenilikçi bir ruha sahip olmayan bilim adamı için okuyucuya iyimser son sunmamışlardır. Bu çalışmada, Lucky Jim, Changing Places ve Eating People is Wrong isimli romanlar etik teori bağlamında değerlendirilerek, liberal hümanizma değerlerinin temelini oluşturan iş ahlakı ve bireyin sorumlulukları irdelenmiştir. Bu yolla her ?ç kitaptaki birey ve toplum arasındak? uyumsuzluk ve yabancılaşma, değişik açılardan bakılarak gözler ön?ne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main concern of this study is to explore problems and dilemmas of liberal humanism and issues of moral responsibility in three postwar academic novels with names: Lucky Jim by Kingsley Amis, Eating People is Wrong by Malcolm Bradbury and Changing Places by David Lodge. Those three academic novels expose the inherent weaknesses of the liberal humanists at the universities in Britain after the Second World War. The reasons of the decline of liberal humanists are explained in terms of both moral standards and work ethics. The protagonist mostly feels as if he is living in an alien world and is stuck in this world. He realizes, with a vague sense of shock, that there was nothing he really wants to do in his age. The question of life that is common in three writers? book is that: What was the status of a professor in English society in fifties? Writers own answers coincide and sound ?nothing?. Amis is optimistic about the end of his protagonist in Lucky Jim. Luck plays an important role in Jim Dixon?s life and he finds a better paid job and marries to his beloved girl. On the other hand Lodge presents an ending which is neither a happy one nor a sad one in Changing Places. Bradbury is the most pessimistic writer of the three, at the end of the novel he does not present any hope that the rain will one day fall onto their wasteland in 1950s Britain. There is a real similarity between the novels Lucky Jim, Eating People is Wrong and Changing Places in terms of alienation, focusing on problems of communication and being both educational satires. The books display the faults in the higher education system in Postwar Britain and the protagonists are coming from working class family so they both criticize the bourgeois values which don?t do much for the sake of society. British side want a more modern university with different sorts of labs, the academicians are not satisfied with their present 116 circumstances. They are liberal humanists in the sense that they have some doctrines but they do not command people to make them come true, in other words they have something doctrinaire about extreme tolerance or they are mostly passive figures. The disappointed heroes just ponder all the time about human relationships but then leave the others to act. The selfproclaimed liberal humanists never develop standards or start revolution. That is the main reason of the rise in the academic novel genre after the Second World War, especially in Britain.