Mevcut binalarda yenileme çalışmalarının enerji verimliliği yaklaşımları çerçevesinde etkinliği ve uygulanabilirliği
Efficiency and applicability of renovation studies in existing buildings within the frame of energy efficiency approaches
- Tez No: 472680
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Dünyada tüketilen enerjinin çok büyük bir kısmının yapılarda kullanılıyor olması, yapılarda yapılacak enerji verimliliği ve etkinliği ile ilgili çalışmaları ön plana çıkarmıştır. Bu çerçevede, bina ölçeğinde enerjinin verimli kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapılmış ve enerji etkin tasarımlar geliştirilmiştir. Mevcut yapı stoku düşünüldüğünde, bu düzenlemelerin ve tasarımların sadece yeni yapılarda değil, mevcut binaları yenileme çalışmalarında da kullanılması önemlidir. Bu nedenle yapıların enerji etkin anlayışlarla tasarlanarak yenilenmesi giderek önem kazanmaktadır. Yapılarda tüketilen enerjinin büyük bir kısmı, kullanıcıların iklimsel konforunu sağlamak üzere mekânların ısıtılması, soğutulması ve havalandırılması için kullanılmaktadır. Enerji ihtiyacını azaltmak için yapıların yenilenmesi ve mümkün olduğunca sürdürülebilir enerji kaynağı kullanımını destekleyici sistemlerin kurulması gerekmektedir. Tez çalışması; mevcut binaların enerji etkin hale getirilmesi için yapılabilecek yenilemelerin uygulanabilirliğini irdelemek amacıyla yapılmıştır. Avrupa'daki mevcut binaların enerji etkin hale getirildiği 20 örnek uygulama incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Yenileme örnekleri üzerinden enerji etkin yenileme anlayışları ile karşılaşılan sorunlar ve çözümleri örneklerle ortaya konularak, tasarım evresinde doğru yenileme yaklaşımlarının belirlenmesine yardımcı olacak enerji etkin yenileme parametreleri oluşturulmaya ve bir kılavuz hazırlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that a large part of the energy consumed in the world is being used in buildings renders studies about the energy efficiency more prominent. In this framework, regulations have been made for efficient use of energy, and energy efficient designs have been developed that use minimum energy. When considering the existing building stock, it is important that these regulations and designs are used not only in the new buildings, but also in renovations of the existing buildings. For this reason, designs of structures with energy efficient concepts gain importance. Much of the energy consumed in the buildings is spent on heating, cooling and ventilating the rooms to provide the climatic comfort of the users. In order to reduce energy demand, it is necessary to establish systems to support the renewal of structures and the use of sustainable energy sources as much as possible. This thesis was made to examine the feasibility of renewal studies that could be done to make the existing buildings energy efficient. Twenty example applications in which existing buildings in Europe are turned energy efficient have been examined and compared. It is aimed to prepare energy efficient renovation concepts and create a guideline with problems confronted, comparative analyzes and determination of correct renewal concepts in design phase through renewal examples.