Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile havacılık ürünlerinin uygulamaya geçirilme kalitesinin yükseltilmesi
Improvement of realization quality of aerospace products using augmented reality technology
- Tez No: 472755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında artırılmış gerçeklik teknolojisi ve mevcut uygulamalar incelenmiş olup, yeni gelişmekte olan bu teknolojinin havacılık sektöründe montaj muayene alanlarında kullanılabilirliğini ve etkinliğini göstermek için bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Havacılık sanayiinde oldukça karmaşık yapıya sahip uçakların incelenmesi, bakımı ve montaj işlemleri sırasında birbirine çok yüksek oranda bağımlılığı olan bileşenlerden dolayı sık sık hatalar meydana gelmekte ve bu hataların sonucunda üretilen parçaların kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Teknik kontrol yapan çalışanların da parça üzerinde tek tek inceleme yaparak parçaların doğruluğunu kontrol etmesi, uzun zaman dilimi ve yüksek iş gücü gerektirmektedir. Bu alandaki eğitim süreçleri de genellikle iş üzerinde eğitim şeklinde yapılmaktadır. Geliştirilen uygulama ile yapılan test çalışmaları sonucunda iş üzerinde gözle parça kontrolü yapılan alanlarda, artırılmış gerçeklik teknolojisinin, iş gücü kazanımı elde edilmesinde ve sürecin kalitesinin artırılmasında etkin bir çözüm olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, augmented reality technology and applications have been investigated in detail and an application has been developed to demonstrate its usefulness and effectiveness in the aviation industry. Examination of an aircraft often fails due to the complexity and dependency of the components. The quality of the produced parts are adversely affected because of these errors. The fact that technical inspectors check the accuracy of the parts by individually inspecting the parts requires long time and much workloads. The training processes in this area are also usually carried out in the form of on-the-job training. The experimental results of the application have shown that in the fields where the visual inspection is performed, the augmented reality technology is an effective solution in obtaining workforce gain and increasing the process quality