Soğuk vulkanize yapıştırıcı üretimi ve uygulama koşullarının değerlendirilmesi
Production of cold vulcanizing adhesive and evaluation of the application conditions
  1. Tez No: 472879
  2. Yazar: DENİZ AKIN ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Ülkemizde soğuk vulkanize yapıştırıcı işleminde kullanılan yapıştırıcı ihtiyacının neredeyse tamamı ithal ürünler ile karşılanmaktadır. Piyasadaki bu soğuk vulkanize yapıştırıcıların da geç vulkanize olması ve sıcak preslemeye nazaran düşük yapışma özelliği göstermesi gibi yetersiz görünen özellikleri mevcuttur. Yapılan çalışmada soğuk vulkanize yapıştırıcıların bu dezavantajlarını gidererek piyasadaki endüstriyel ürünlerden daha yüksek mukavemet değerinde yapışma özelliği gösterecek ve aynı zamanda uygulama süresini de kısaltacak yeni bir ürün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmanın ilk aşamasında, piyasada kullanılmakta olan soğuk vulkanize yapıştırıcıların uygulamasında zaman, sıcaklık, basınç gibi faktörlerin etkileri belirlenerek deneysel çalışma parametreleri oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci aşamasında; yeni bir soğuk vulkanize yapıştırıcısının üretimi üzerine laboratuvar ölçekte deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Üretim aşamasında; çözücülerin, dolgu maddelerinin, reçinelerin, metal oksitlerin ve hızlandırıcıların etkisi incelenmiştir. Elde edilen yapıştırıcılar konveyör bantlara uygulanarak kayma gerilmesi testleri ile yapışma özelliği belirlenerek piyasada kullanılmakta olan yapıştırıcılar ile karşılaştırılmıştır. Tez çalışmalarının son aşamasında ise ürün iyileştirilmesine gidilmiş ve pilot ölçekte de bir üretim yapılmıştır. Yapılan tez çalışması sonucunda; piyasada kullanılan endüstriyel ürünlerden daha iyi yapışma özelliği gösteren ve uygulama süresini kısaltan yeni bir ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our country the demand of cold vulcanizing adhesives is totally supplied by imports. The commercially available cold vulcanizing adhesives has some deficiencies in its applications and properties that seem unsatisfactory. The long application time and insufficient adhesion strength are among them. In this study, it was aimed to develop and commercialize a cold vulcanizing adhesive that can be used easily in every environment and condition, has higher adhesion strengths in comparison to the available commercial products, shorten the application time, is economical and having superior properties. In the first phase of the studies within the scope of the thesis, the effect of parameters such as time, temperature, pressure has been determined in the application of the commercial cold vulcanizing adhesives, and also experimental parameters have been established according to the obtained data. In the second phase; the lab scale experiments were carried out on the production of a new cold vulcanizing adhesive. In the production phase, the effects of solvents, fillers, resins, metal oxides and accelarators have been examined. The produced adhesives have been compared to commercial products by shear strength tests applied to conveyor belts. In the last phase of the thesis, product enhancement have been carried out and a pilot scale production was made. As a result of the thesis study, a new product that has higher adhesion properties in comparison to the commercial products and shorten the application time has been obtained.