Design and development of ECM-inspired peptide-based nanostructures for bioengineering and biomedicine
Biyomühendislik ve biyotıp uygulamaları için hücreler arası matriksten esinlenilen peptit nanoyapıların tasarımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 472890
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Nanobiyoteknolojik gelişmeler hücre-matriks etkileşimlerinin anlaşılmasında ve hücresel davranışların düzenlenmesinde rejeneratif tıp için yeni perspektifler sunmaktadır. Peptit amfifiller, rejeneratif tıp uygulamalarında biyoaktif sentetik nanofiber iskele geliştirilmesi için yapı taşları olarak kullanılmaktadır. Bu peptit esaslı nanoyapılardaki biyolojik uyumluluk, uyarlanabilir yapı ile mekanik stabilite ve biyolojik aktiviteler daha ileri klinik uygulamalar için ideal adaylar olmalarını sağlamaktadır. Doğal hücresel aktiviteleri yönlendirmek için, biyomalzemeler, doğal koşullar altında hücrelerin yaşadığı ortamlara benzer bir mikro ortam sağlamalıdır. Doğal hücre dışı matris (ECM) hem uygun bir fiziksel ortam sağlar hem de hücrelerin normal işlevini sağlamak için hücre yüzey reseptörleri ile spesifik etkileşimleri tetikleyebilen gerekli biyokimyasal ve mekanik sinyaller ile biyolojik, fiziksel ve kimyasal tanıma sağlayarak farklılaşma, morfogenez ve homeostazın arabuluculuğunu yapar. Bu tezde, in vitro kök hücre farklılaşması ve in vivo kıkırdak rejenerasyonu üzerinde kondrojenik ve terapetik etkiye sahip oldukları gösterilen farklı ECM-benzeri peptit nanofiber formülasyonları tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Dolayısıyla, sentetik peptit nanomalzemeler, spesifik ECM moleküllerini taklit ederek ilaç ve model sistemler olarak kullanılmak açısından büyük önem taşımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Advances in understanding of cell-matrix interactions and the regulation of cellular behaviors through nanobiotechnological tools have presented new perspectives for regenerative medicine. Peptide amphiphiles have been used as building blocks for development of bioactive synthetic nanofiber scaffolds for regenerative medicine applications. Biocompatibility, tailorable characteristics, and mechanical stability as well as bioactivitiy of these peptide nanostructures make them ideal candidates for biomedical applications. To guide natural cellular activities, biomaterials should provide a microenvironment similar to that experienced by cells under natural conditions. The native extracellular matrix (ECM) not only provides a suitable physical environment but also incorporates the necessary set of biochemical and mechanical signals to ensure the normal function of cells, as well as mediating their differentiation, morphogenesis and homeostasis by providing biological, physical, and chemical recognition signals that can trigger specific interactions with cell surface receptors. In this thesis, different ECM-mimetic peptide nanofiber formulations were designed and developed, which were shown to have superior chondrogenic and therapeutic effect on stem cell differentiation in vitro and cartilage regeneration in vivo. Hence, the synthetic peptide nanomaterials harbor great promise in mimicking specific ECM molecules as therapeutic agents and model systems.