A two-level network design problem with decentralized and centralized intermediate facilities
Merkezi ve merkezi olmayan tesisler kullanarak iki seviye dağıtım ağı tasarlama problemi
- Tez No: 472902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELİN KOCAMAN, YRD. DOÇ. DR. KAĞAN GÖKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada iki seviye dağıtım ağı tasarım problemi çerçevesinde, merkezi ve merkezi olmayan tesislerden oluşan melez ağların, kaynak dağıtım sistemleri için daha düşük maliyetli sonuçlar vereceği önerilmiştir. Problem için tek madde akış bazlı ve çoklu madde akış bazlı iki adet karışık tamsayı programı oluşturulmuştur. Ayrıca, birinci ve ikinci seviye ağları sırayla tasarlayacak bir sezgisel yöntem geliştirilmiştir. Farklı büyüklüklerde ve farklı uzaysal dağılım desenlerine sahip çeşitli örneklerle, sezgisel yöntemin performansı analiz edilmiş ve karışık tamsayı programları ile kıyaslanmıştır. Ayrıca, geniş yelpazede fiyat parametreleri kullanılarak, melez ağların, tek başına merkezi veya merkezi olmayan ağlardan iyi sonuçlar vereceği örnekler olduğu da gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the framework of the Two-Level Network Design Problems (TLND), we propose a hybrid network design problem that consists of both decentralized and centralized intermediate facilities for resource distribution systems. Single-commodity flow based and multi-commodity flow based Mixed Integer Linear Programs (MILP) are developed for the problem. In addition, a heuristic algorithm that designs the lower-level and the upper-level networks sequentially is proposed as a solution method. We perform computational experiments with real and random spatial distributions to demonstrate the performance of the heuristic method. Wide ranges of cost parameter combinations are used and it is observed that for some parameter combinations hybrid networks may be the least cost design compared to centralized or decentralized networks.